Platany klonolistne w Komornie – pierwsze nasadzenia w parku Eduarda Tillgnera

Są ogromne i robią wrażenie. Platany klonolistne z Komorna mają 160 lat, 494 i 412 cm w obwodzie i ok. 25 m wysokości. Od 2005 r. są pomnikami przyrody. Rosną w niewielkiej odległości od dworu w Komornie, który wraz z XVIII – wiecznym założeniem parkowym jest jedyną atrakcją niewielkiego Komorna. Klasycystyczny dwór wzniesiono ok. 1760 r. w miejscu wcześniejszej budowli, która doszczętnie spłonęła. Położenie miejscowości w sąsiedztwie twierdzy kozielskiej zadecydowało o losach dworu i folwarku. To tutaj stacjonowały wojska austriackie i pruskie oblegające Koźle. Dwór w Komornie stanowił też główną siedzibę generałów bawarskich w czasie wojen napoleońskich. Od 1858 r. właścicielem Komorna był Eduard Heinrich Carl Roman Tillgner (1811-1884), który zmarł 4 lutego 1884 r. w Komornie. Po nim dobra przeszły w ręce hrabiowskiej rodziny von Radonitz. W latach 30. XX w. właścicielem był Ludwik Deloch auf Dobersdorf, w którego rękach dwór pozostał do II wojny światowej. Liczne przebudowy, szczególnie ta z 1947 r. przyczyniły się do tego, iż budynek stracił cechy stylowe – pozostały jedynie sklepienia piwnic, których forma pozwala przypuszczać o jego XVIII-wiecznej genezie.

Wraz z budową dworu w połowie XVIII w. założono również ogród ozdobny usytuowany między główną elewacją pałacu a folwarkiem wzniesionym pod koniec XVIII w. Około 1858 r. nowy właściciel dóbr Eduard Tillgner zamienił barokowy ogród na romantyczny park krajobrazowy w stylu ogrodów angielskich, co umożliwił podmokły teren po wschodniej stronie pałacu. Okazałe platany rosnące w niewielkiej odległości od dworu są pierwszymi z drzew posadzonymi w nowopowstałym parku krajobrazowym. Kto wie, być może własnoręcznie posadził je Eduard Tillgner? Te przepiękne drzewa mają ok. 160 lat. Ich widok robi wrażenie, chociaż grubszy z nich jest o ok. 640 cm szczuplejszy od największego platana w Polsce rosnącego w parku w Chojnie w okolicach Szczecina.

Warto wiedzieć, że platany klonolistne (Platanus acerifolia) znane są w Europie od ok. 1700 r. Dzięki wielu zaletom zyskały ogromną popularność w wielu krajach Europy Zachodniej i Środkowej – głównie jako drzewa parkowe i alejowe.

J. Banik, Sławne drzewa województwa opolskiego. Przewodnik, Opole 2016.