Ogród dendrologiczny w Lipnie

Arboretum w Lipnie, to absolutne you must see w województwie opolskim! Jest dostępny bezpłatnie. Magiczny, uwodzący tysiącem kolorów Ogród Dendrologiczny jest „domem” dla wielu unikatowych drzew, które przyjeżdżają oglądać miłośnicy botaniki z kraju i ze świata. Bo to przecież w Lipnie rośnie słynny żywotnik olbrzymi, czy tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) należące do najstarszych i największych w Polsce. Hrabia Jan Nepomucen Karol von Praschma (1756-1822) sprowadził je z Ameryki Północnej do swojego ogrodu botanicznego ponad 200 lat temu. Wówczas rośliny te były bardzo rzadkie i kosztowne.

Tulipanowiec amerykański (466 cm w obwodzie, wysokość 30 m) jest jednym z najstarszych filogenetycznie gatunków liściastych. Nazwę swą gatunek ten zawdzięcza niezwykłemu kształtowi kwiatów, bladożółtych z pomarańczową nasadą płatków, podobnych do tulipanów, które kwitną w czerwcu. Równie ciekawe są liście tulipanowca, charakterystycznie klapowane, czworokątne, w kolorze żywej zieleni, jesienią przebarwiające się na intensywnie żółty kolor. Potrzeby tego drzewa zbliżone są do wymagań magnolii, których jest bardzo bliskim kuzynem. Co ciekawe, korzeń tulipanowca używany jest w Ameryce jako przyprawa do wzbogacania bukietu niektórych gatunków piwa, a kora ma właściwości lecznicze. Drewno z kolei służy do wyrobu mebli, instrumentów muzycznych i ozdobnych przedmiotów.

W arboretum w Lipnie  odnajdziemy też wysmukły miłorząb dwuklapowy (Ginko biloba L.) tzw. japoński liczący ponad 200 lat i należący do najwyższych w Polsce. Wytwarza niezwykłe, bardzo dekoracyjne liście o wachlarzowatych kształtach. Sprowadzono go prawdopodobnie z Chin, gdzie drzewa te od wieków rosły w ogrodach klasztorów i pałaców. Okaz z posadzony w Ogrodzie Dendrologicznym w Lipnie jest rodzaju męskiego. Wytwarza niezwykłe, bardzo dekoracyjne liście o wachlarzowatych kształtach.

Ogród dendrologiczny w Lipnie koło Niemodlina jest najstarszym arboretum w Polsce, założonym w 1783 r. przez Jana Nepomucena Karola von Praschmę (1756-1822). Zajmuje powierzchnię 4,18 ha i znajduje się pod opieką Nadleśnictwa Tułowice. Turyści przyjeżdżają tu podziwiać m.in. różaneczniki w wielu odmianach, azalie i konwalie majowe, które kwitną w maju.

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Lipno” utworzony został w 1998 r. na mocy uchwały Rady Miejskiej w Niemodlinie. Jego powierzchnia wynosi 189,53 ha. Jest częścią składową Obszaru Chronionego Krajobrazu Bory Niemodlińskie utworzonego w 1988 r., którego celem jest zachowanie zwartego kompleksu leśnego dawnej Puszczy Śląskiej – Przesieki. Celem ochrony zespołu w Lipnie jest zachowanie oraz udostępnienie dla celów turystycznych m.in. dawnego Zwierzyńca i parku krajobrazowego hrabiego von Praschmy.