dr Oscar Troplowitz – człowiek, który zrewolucjonizował przemysł kosmetyczny pochodził z Gliwic

Z Gliwic (ówczesne Niemcy) pochodził dr Oscar Troplowitz (1863-1918), który wynalazł pastę do zębów i krem Nivea – najpopularniejszy kosmetyk Polaków. Mało kto wie, że ten niemiecki farmaceuta żydowskiego pochodzenia, który w 1890 r. przejął firmę Beiersdorf w Hamburgu w Niemczech od jej założyciela Paula C. Beiersdorfa, wynalazł krem w grudniu 1911 r. i nazwał go Nivea, co po łac. oznacza śnieżnobiały.

Sprzedawano go w żółtym pudełku, które ozdobione było ornamentem w postaci zielonych pnączy, co odzwierciedlało popularny artystyczny trend tego okresu, Art Nouveau. Był też pierwszym na świecie kremem produkowanym na skalę przemysłową. Po I wojnie światowej krem był produkowany również w Polsce – w Katowicach, a potem w Poznaniu. Charakterystyczne niebieskie blaszane pudełeczko kremu z białymi napisami zaprojektowała w 1925 r. żona późniejszego prezydenta Niemiec, Elly Heuss-Knapp (1881-1952). Obecne logo kosmetyku pojawiło się w 1959 r. Do dziś, formuła kremu (jego podstawą jest euceryt) zmieniła się nieznacznie. Troplowitz wynalazł również: pastę do zębów, samoprzylepny plaster opatrunkowy, taśmę klejącą i szminkę do ust. Jego wynalazki zyskały uznanie w Europie, USA i Kanadzie. Troplowitz był też pionierem w dziedzinie reklamy i promocji – w 1913 r. na autobusie miejskim w Monachium umieścił reklamę Nivea. W 1925 r. w sezonie urlopowym, na plażach popularnych kąpielisk morskich, grupa dorodnych młodych kobiet i mężczyzn w strojach plażowych reklamowała krem Nivea, posługując się olbrzymią tubą gumową, napełnioną powietrzem, symbolizującą, zgodnie z napisem na niej, krem Nivea.

Niestety w Gliwicach, nie ma już domu, w którym urodził się człowiek, który zrewolucjonizował przemysł kosmetyczny – został zniszczony w 1945 r.