Ballada o placu św. Sebastiana w Opolu – zapraszamy 13 września

„Ballada o placu św. Sebastiana w Opolu” to kreatywna prezentacja dziejów historycznego zakątka miasta Opola w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W związku z pandemią niestety nie możemy zrealizować wielu punktów programu. Zapraszamy zatem na wyjątkowy koncert pieśni powstańczych w wykonaniu śląskiego barda Grzegorza Płonki z zespołem.

godz. 14.00 – „Plac św. Sebastiana – historyczny zakątek Opola” – prelekcja archeologa Krzysztofa Spychały

godz. 14.30 – „Śląskie pieśni tradycyjne  o tematyce religijnej” – występ Grzegorza Płonki w kościele pw. św. Sebastiana w Opolu

godz. 17.00 –  „Pieśni Powstań Śląskich” – koncert w Radio Opole połączony z promocją śpiewnika pieśni powstańczych  wydanego przez Instytut Śląski w Opolu.

Wokaliście towarzyszyć będzie niezwykle utalentowana Klaudia Cyrnal, uczennica ze Szkoły Podstawowej  nr 61 im. Polskich Kawalerów Maltańskich Specjalna w Katowicach-Ligocie. W chórkach zaśpiewają niepełnosprawne dzieci uczestniczące w warsztatach wokalnych prowadzonych przez Grzegorza Płonkę w dniu 9 września 2020 roku w Szkole Podstawowej  nr 61 im. Polskich Kawalerów Maltańskich Specjalna .

Grzegorz Płonka to muzyk, wokalista, publicysta, społecznik, popularyzator śląskiej kultury. Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jego koncert pt. „Pieśni Powstań Śląskich” ma celu uhonorowanie i upamiętnienie ludowych pieśni powstałych w czasie Powstań Śląskich i Plebiscytu, zebranych między innymi na terenie obecnego Województwa Opolskiego przez prof. Adolfa Dygacza – cenionego, śląskiego etnomuzykologa. Wybrane pieśni ukazują wysoką świadomość narodową Ślązaków i ich patriotyczne uczucia. Pieśni posiadają przystępne melodie, a teksty w prosty sposób przybliżają wydarzenia i atmosferę z lat 1919-1921.            Wśród autorsko zaaranżowanych utworów będą między innymi pieśni:

  • Z tamtyj strony uOdry dziwium sie niydzwiejdzie – pieśń zapisana w Dzierżysławicach (pow. Prudnik), szczególnie popularna na Opolszczyźnie.
  • Kajze mi się podzioł mój synocek miły – zapisana w Opolu w 1961 r. Pieśń wykorzystana przez Henryka Mikołaja Góreckiego w III Symfonii „Symfonia pieśni żałosnych” op. 36
  • Cysorz Frydryk Wilhelm – zapisana w Łączniku (pow. Prudnik) w 1953 r. Słowa i melodia wzorowane na starej pieśni koledowej.
  • Nadstawcie ucha, kochani ludkowie – pieśń nawiązująca do wydarzeń z bitwy o Górę św. Anny.

spiewnik-po korekcie gwarowej

Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!

Organizator:

Fundacja „Dla Dziedzictwa”

[email protected]

tel. 606394451

45-071 Opole, ul. Armii Krajowej 22/8

Partnerzy:

Instytut Śląski w Opolu, Radio Opole, Radio Katowice

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Śpiewnik pieśni powstańczych Instytutu Śląskiego w Opolu sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Komentarze są wyłączone.