Ballada na otwarcie placu św. Sebastiana w Opolu

W sobotę, 19 października 2019 r. oficjalnie oddano do użytku plac św. Sebastiana w Opolu po przebudowie. Było pięknie, kolorowo i nastrojowo. Pogoda dopisała, a opolanie nie zawiedli.

O godzinie 17.00 Imprezę otworzyli: Jacek Kaczor (Opolska Fundacja Filmowa OFFilm), Natalia Ciępka („Mantikora”) i Tomasz Kwiatek (Fundacja „Dla Dziedzictwa”).

Dużą popularnością cieszyły się warsztaty plastyczne i animacje dla dzieci zorganizowane przez Stowarzyszenie „Mantikora”  pod hasłem „Kamieniczki dawniej i dziś”. Bawiły się całe rodziny.

Czas umilała Żaneta Plotnik i gitarzysta Jakub Mitoraj, czyli fenomenalna opolska formacja „Zakuka”, która wykorzystuje tradycyjne melodie i teksty ludowe Śląska Opolskiego nadając im nowoczesne brzmienie.

Ciekawym pomysłem  były warsztaty językowe przygotowane przez Fundację „Dla Dziedzictwa”, w trakcie których można było poznać historię placu w trzech językach: angielskim, niemieckim i francuskim. Zainteresowani mogli bezpłatnie otrzymać przygotowane przez fundację ulotki i biuletyn prezentujące historię tego zakątka Opola.

Jedną z atrakcji była też „Ballada o czarnej śmierci”, czyli gra miejska z nagrodami. Po zapadnięciu zmroku można było obejrzeć film ukazujący historię i proces przebudowy dwóch opolskich placów; św. Sebastiana oraz Jana Pawła II wyprodukowany przez Opolską Fundacją Filmową OFFilm.

Swoją obecnością zaszczycił nas Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Gwoździem programu był wieczorny fire show pt. „Ballada o czarnej śmierci” w wykonaniu teatru Tańca i Ruchu z Ogniem „Mantikora” połączony z pokazem mappingu. Widzowie byli zachwyceni, a aktorzy tak bardzo skoncentrowani na występie, że jeden z panów nie zauważył jak zapaliły mu się włosy. Na szczęście z pomocą szybko przyszli koledzy i nikomu nic się nie stało. Aplauz był ogromny i aktorzy zdecydowali się na bis. Żegnając się Natalia Ciępka ze Stowarzyszenia „Mantikora” wyraziła nadzieję, że to tylko pierwsza tego typu impreza na tym placu i że na kolejne nie trzeba będzie długo czekać. Wszyscy podpisujemy się pod Jej słowami, bowiem plac św. Sebastiana po przebudowie, to idealne miejsce na organizowanie wydarzeń kulturalnych!

Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu pn. Przebudowa placów miejskich w Opolu, który Fundacja „Dla Dziedzictwa” realizuje w partnerstwie z Miastem Opole w ramach umowy o dofinansowanie projektu nr RPOP.05.03.01-16-0037/16-00.