Pokaz malowania porcelany we wzór opolski

W sobotę, 14 września, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, w opolskiej „Grabówce” Opolskie Dziouchy zorganizowały pokaz malowania porcelany we wzór opolski. Ewa opowiadała i pokazywała jak namalować wzór opolski na porcelanie :) Beata zajęła się najmłodszymi gośćmi, którzy swoich sił próbowali na serwetkach i kolorowankach. Przyszedł też Radny Miasta Opola Marek Kawa, który – jak się okazało –  jakieś zdolności manualne posiada! Rękodziełem zainteresowała się również grupa turystów z Japonii oraz niezawodne Radio Opole! Dni dziedzictwa łączą wszystkie pokolenia! Do zobaczenia za rok!

Umiejętność ręcznego wytwarzania wzoru opolskiego niedawno została wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Czym jest ta lista? To inaczej mówiąc krajowy rejestr elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego, tworzony według  zasad przyjętych w związku z Konwencją UNESCO. Ta lista została opracowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w 2014 r. Jest spisem przejawów żywego dziedzictwa niematerialnego z terenu Polski i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Listę prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Wnioski sprawdzone pod względem formalnym przez NID opiniuje Rada ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.