Deszcz nie zniechęcił do tworzenia w Leśnym Zaciszu

W sobotnie, deszczowe przedpołudnie, 7 września,  amatorzy malarstwa spotkali się na plenerze malarskim pt. „Splot polsko-włoski Leśnego Zacisza”, który poprowadziła Katarzyna Latocha. Ze względu na deszcz odbył się on w galerii podcieniowej dawnego budynku „Waldesruh” w Parku Zdrojowym przy Górnym Stawie w Głuchołazach. Temat pleneru nawiązywał do popularnych w XIX wieku tzw. „nocy weneckich” organizowanych w parku nad Stawem Górnym. Uczestnicy pleneru odnieśli się do architektury dawnego założenie hrabiego Ballestrema i jej otoczenia. Powstało kilka prac malarskich, w tym akwarele oraz szkice piórkiem. Tworzeniu towarzyszyła przede wszystkim wytrwałość, która pozwoliła pomimo trudnych warunków pogodowych dokończyć prace. Uczestnicy byli otwarci na nowe doświadczenia i próbowali swoich sił w nowych technikach.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa pt. „Niezwykłe Polki”, wyeksponowana w sali balowej, przygotowana w 2018 r. przez Oddział Terenowy NID w Opolu.

Plener odbył się w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Był częścią projektu pt. „Ochrona dziedzictwa kulturowego w Parku Zdrojowym w Głuchołazach poprzez remont zabytkowego pensjonatu” realizowanym przez Fundację Benevolens w partnerstwie z Fundacją Dla Dziedzictwa.