W nocnej scenerii Uchorczak uczył amatorów fotografii czym jest światło, jak dostrzec je w kadrze i właściwie zinterpretować

Sobotnie warsztaty fotograficzne pt. „Splot światła i cienia”  w Domu Artysty w Głuchołazach cieszyły się sporym zainteresowaniem i udział w nim wzięło kilkunastu uczestników. Najpierw opolski fotograf Paweł Uchorczak opowiedział o teorii fotograficznej związanej z fotografią krajobrazową, następnie uczestnicy wzięli udział w części praktycznej. W nocnej scenerii ćwiczono podstawy kompozycji oraz zrozumienie światła. Na koniec warsztatów był jeszcze czas na zabawę światłem tzn. malowanie światłem podczas długich czasów naświetlania.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa pt. „Niezwykłe Polki” przygotowana w 2018 r. przez Oddział Terenowy NID w Opolu, na której min. znalazły się zdjęcia wykonane przez Pawła Uchorczaka. Warsztaty odbyły się w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Były częścią projektu: Ochrona dziedzictwa kulturowego w Parku Zdrojowym w Głuchołazach poprzez remont zabytkowego pensjonatu.