„Pieśni opolskiej ziemi” wyjątkowy koncert Grzegorza Płonki w Opolu!

W niedzielę, 20 maja 2018 r., w ramach Dni Opola, serdecznie zapraszamy do legendarnego studia „M” w Radio Opole na wyjątkowy koncert „Pieśni opolskiej ziemi” w wykonaniu kwartetu „Grzegorz Płonka Trio”. W repertuarze barda śląskiego usłyszymy regionalne pieśni opolskie i powstańcze ze zbiorów A. Dygacza i J. Rogera wykonane piękną gwarą opolską! Słowo wstępu wygłosi językoznawca dr Krzysztof Kleszcz, wicedyrektor PIN-Instytutu Śląskiego w Opolu. Śpiewniki będą do odbioru w Miejskiej Informacji Turystycznej i w Archiwum Państwowym w Opolu, a także w Radio Opole przed koncertem. Dzięki uprzejmości Radia Opole i objęcia wydarzenia patronatem medialnym, koncert Grzegorza Płonki będzie transmitowany na żywo w „Radio Opole”. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona!

Wcześniej, o godz. 14.15 Grzegorz Płonka zaśpiewa w kościele pw. św. Sebastiana w Opolu. Bard śląski wykona m.in. pieśni ze zbioru ks. Jana Siedleckiego „Śpiewnik kościelny” (jest to jeden z najbardziej znanych i cenionych śpiewników w Kościele Katolickim):
Wstał Pan Chrystus „Surrexit Christus hodie” (z XIV w.) i Chrystus zmartwychstan jest (muz. XII w., tekst XIV – XVII w.). Serdecznie zapraszamy!

Grzegorz Płonka to muzyk, wokalista, publicysta, społecznik, popularyzator śląskiej kultury. Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest liderem i wokalistą zespołów: „Ligocianie”, „FANGA” oraz „Grzegorz Płonka Trio”. Jest autorem kilku książek i wielu publikacji prasowych. W swym muzycznym dorobku ma kilka płyt CD, popularyzujących śląską pieśń ludową: „Ciecze woda”, „Pieśni śląskiego buntu” oraz „Życie pieśniczką pisane”, wydaną w 2017 r. przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach pod patronatem Samorządu Województwa Śląskiego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Polskiego Radia Katowice.

http://radio.opole.pl/113,2&idpi=130&idxi=237125&si=1

Śpiewnik

Wydarzenie to realizowane jest w ramach projektu pt. Przebudowa placów miejskich w Opolu, w którym to Fundacja jest partnerem Miasta Opola.