Olesno gospodarzem ogólnopolskiej inauguracji 26. Europejskich Dni Dziedzictwa!

To już pewne! 8 września 2018 r. w Oleśnie, odbędzie się ogólnopolska inauguracja 26.edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem Wicewojewody Opolskiego Violetty Porowskiej oraz p.o. Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosza Skaldawskiego, Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki przedstawił program uroczystości.

Wybór Olesna na gospodarza ogólnopolskiej inauguracji, to ogromne wyróżnienie dla Olesna, jak i województwa, szczególnie, że poza setną rocznicą odzyskania niepodległości, obchodzimy Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego – wspomniała pani Violetta Porowska, Wicewojewoda Opolski.

Pan Bartosz Skaldawski podkreślił, że za wybraniem Olesna przemawiał bardzo ciekawy program, który angażuje do wspólnego działania różne grupy społeczne, organizacje pozarządowe oraz mieszkańców. To ważne, aby przypominać mieszkańcom lokalną historię, a młodych jej uczyć.

W ramach inauguracji 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa 8 września br. w Oleśnie zorganizowanych zostanie kilkanaście wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

Obchody rozpocznie msza święta pod przewodnictwem biskupa diecezji opolskiej Andrzeja Czai, w neobarokowym kościele pw. Bożego Ciała.
Oficjalna część artystyczna poprzedzona wystąpieniami zaproszonych gości, będzie miała miejsce o godzinie 15:00 w Amfiteatrze, gdzie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Śląsk z okolicznościowym koncertem galowym. Na scenie zobaczymy zespół „Śląsk” w jego pełnym składzie, tzn. chór, orkiestrę i balet. Pozostałe imprezy odbywać się będą na oleskim Rynku, gdzie przewidziano atrakcje już od godzin przedpołudniowych.

Wybór form proponowanych wydarzeń nie jest przypadkowy. Zależy nam bowiem, aby historia naszego regionu została przedstawiona w taki sposób, by dotarła do wszystkich grup odbiorców. Dlatego w programie znalazły się wydarzenia sportowo-rekreacyjne – np. rodzinny rajd rowerowy na którego trasie wyznaczono przystanki na poznanie ciekawostek o danym miejscu. Dla młodszych dzieci harcerze przygotują ciekawą grę terenową, dzięki której w dostępnej dla nich formie zapoznają się z historią swojego miasta.

Pomyśleliśmy również o miłośnikach długich spacerów na łonie natury. Tym razem nie będzie to jednak zwykłe spacery. Dzięki zaangażowaniu zorganizowanych grup seniorów, przygotowane zostaną spacery z ciekawostkami o otaczającej nas naturze, a wraz z pracownikami Oleskiego Muzeum Regionalnego, będziemy mogli pokonać trasę po ważnych miejscach w mieście. Trasa została przygotowana na podstawie najstarszego z zachowanych planów Olesna z 1766 r., sporządzonego przez rysownika, miedziorytnika, inżyniera i kronikarza F.B. Wernhera. Konfrontacja planu Wernhera ze współczesną mapą Olesno pozwoli odkryć uczestnikom, jak w starą tkankę historycznego miasta wbudowano nowatorskie elementy architektoniczne, uzyskując bardzo korzystny tak w estetyce, jak i funkcjonalności efekt.

Jednym z ważniejszych punktów imprezy, będzie przygotowane przez oleski teatr „Maska” przedstawienie pt. „Piękna Róża i Dzielny Woko – legendarni założyciele Olesna”. Młodzi artyści pod kierunkiem fantastycznych pedagogów Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Oleśnie, na pewno zachwycą!

Całodniowe uroczystości zakończy finałowy koncert muzyki rozrywkowej pod hasłem ,,Oleskie marzenie o niepodległości”. Będzie to wspólny występ uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Oleśnie oraz Młodzieżowego Studium Muzyki Rozrywkowej w Oleśnie, zakończony wspólnym występem z gwiazdą polskiej sceny muzycznej, na zakończenie koncertu odbędzie się pokaz laserów.

Naszym celem jest uzupełnienie wiedzy mieszkańców na temat miejsca w którym żyją, ich małej ojczyzny, a także zachęcenie gości do zainteresowania się naszym pięknym miastem i jego bez wątpienia – barwną historią, która jest naszym bogactwem, naszym dziedzictwem!

za: olesno.pl