Dzień św. Katarzyny, patronki kolejarzy

Katarzyna_Michelangelo_Caravaggio25 listopada obchodzimy dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej patronki kolejarzy, tramwajarzy i pracowników komunikacji miejskiej.

Według legendy św. Katarzyna urodziła się ok. 282 w Aleksandrii w Egipcie jako córka króla Kustosa. Była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat, gdyż otwarcie krytykowała prześladowania chrześcijan i postępowania cesarza, którego żonę nawróciła na chrześcijaństwo. Wyrok śmierci zapadł po dyspucie religijnej, w której Katarzyna okazała się bieglejsza od pięćdziesięciu mędrców niechrześcijańskich, część z nich nawracając. Niezadowolony z takiego obrotu sprawy cesarz skazał Katarzynę na śmierć po torturach – odstąpiono jednak od łamania kołem po zniszczeniu narzędzia tortur przez anioła i wyrok wykonano przez ścięcie. W średniowieczu była jedną z najpopularniejszych gotyckich świętych a jej kult rozwijał się zarówno w Kościele Zachodnim jak i Wschodnim.

Warto wspomnieć, że każdego roku w dniu św. Katarzyny Klub Miłośników Transportu Miejskiego oraz Tramwaje Śląskie S.A. zapraszają na specjalny przejazd zabytkowym tramwajem po aglomeracji. Wewnątrz tramwaju, każdego roku, prezentowana jest wystawa na temat historii oraz planów rozwoju komunikacji tramwajowej w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym, a także informacje o najciekawszych liniach tramwajowych w Polsce.