Taormina – kawałek raju na ziemi

Taormina na Sycylii122Sycylia to wyspa leżąca na Morzu Śródziemnym między Europą a Afryką. Łatwo się nią zachwycić zwłaszcza, gdy pierwszym miejscem, które się zobaczy będzie Taormina. Najwybitniejszy niemiecki poeta Johann Wolfgang von Goethe twierdził, że Taormina to najwspanialsze dzieło sztuki i natury, kawałek raju na ziemi. – „Jeśli ktoś miałby spędzić tylko jeden dzień na Sycylii i pytał, co trzeba tam zobaczyć, odpowiedziałbym bez wahania: Taorminę” – napisał Guy de Maupassant. Angielski powieściopisarz D.H. Lawrence, zachwycony miastem, mieszkał w nim przez trzy lata. Taorminą zachwycało się wielu, zresztą trudno się dziwić. – „Kiedy słyszę słowo „Taormina”, oczami wyobraźni widzę wysokie wzgórze, nisko rozłożone jedwabiste morze, w blasku słońca roztapiającą się jak kryształ Etnę, i w końcu całą czarodziejską scenerię grecko-rzymskiego teatru. Jest to jedyna taka scenografia na świecie” – pisał Jarosław Iwaszkiewicz w „Książce o Sycylii”.

Taormina na Sycylii125Taormina położona jest na stokach Gór Pelorytańskich, górze Monte Tauro, nad Morzem Jońskim w północnej części wschodniego wybrzeża Sycylii w połowie drogi między Mesyną a Kataną. Została założona w 396 r. p.n.e. przez Kartaginę, potem była we władaniu Greków, Rzymian i Arabów. Kultury te zostawiły po sobie bogate dziedzictwo, które z łatwością można odkryć zarówno w charakterze miasta jak i w jego bogatej, specyficznej kuchni.

Wrażenie robi zwłaszcza wspaniale położony starożytny teatr Greco-Romano z widokiem na charakterystyczny zarys wulkanu Enta, który – w zamyśle starożytnych – miał stanowić przepiękną, naturalną scenografię. Teatr zaczęli budować Grecy w III w. p.n.e., a przebudowali go później Rzymianie. Wykuto go w skale wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu. W I w. p.n.e. został przebudowany w charakterystycznym dla Rzymian stylu. Ruiny są imponujące, budowla stoi praktycznie nietknięta przez czas, który w porównaniu z innymi zabytkami był dla niej bardzo łagodny. Roztacza się z niego przepiękny widok, którego tak naprawdę żadne zdjęcia nie potrafią oddać. Obecnie w okresie letnim odbywają się tam festiwale filmowe, teatralne i muzyczne. Miłośnicy antyku będą zachwyceni również ruinami odeonu (małego amfiteatru) i naumachii, sztucznego jeziora, na którym rozgrywano bitwy morskie z udziałem gladiatorów.

Zachwyca również średniowieczna architektura – wąskie i małe uliczki z urokliwymi schodami na Comso Umberto z bramą miejską Porta Messina, aż do Porta Catania oraz XIII-wieczna katedra odrestaurowana w 1636 r., która przypomina twierdzę. Wzniesiono ją na miejscu rzymskiego forum. Z kamieni tej świątyni wzniesiono w XIV w. ściany Palazzo Corvaja. Co ciekawe, na placu przed katedrą stoi barokowa świątynia.

Śródmieście zabudowane jest willami z XIX w. mieszczące niezliczoną ilość sklepów, kafejek i restauracji. Warto w nich na chwilę się zatrzymać – mimo iż jest bardzo drogo – i spróbować marcepanowych ciasteczek, soku ze świeżo wyciskanych czerwonych grejpfrutów (Spremute Rosso) oraz przepysznej pizzy, porównywalnej tylko z tą z Neapolu.

Taormina to również przepiękna przyroda i wspaniałe plaże. U podnóży miasta znajduje się natomiast rezerwat Baia della Isola Bella (Zatoka Isola Bella).

Tomasz Kwiatek