INDUSTRIADA 2013 – wejdź na Szlak Zabytków Techniki!

industriada_2013W sobotę 8 czerwca rusza czwarta edycja Industriady, czyli Święta Szlaku Zabytków Techniki. W programie około 300 wydarzeń, liczne koncerty oraz inne atrakcje, a wszystko to odbywać się będzie w 24 miastach! Industraida to doskonała okazja, żeby zapoznać się z przemysłowym dziedzictwem województwa śląskiego. Tylko tego dnia można zobaczyć jak wydobywano węgiel, poznać technologię produkcji energii czy poczuć klimat starej drukarni. Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny!

Katowice_NikiszowiecA już we wrześniu kolejne wielkie święto zabytków – Europejskie Dni Dziedzictwa! EDD to kolejna ważna impreza na mapie województwa śląskiego związana z dziedzictwem tego regionu. Tegoroczna XXI edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, których koordynatorem w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, odbywa się pod hasłem „Nie od razu Polskę zbudowano”. Poprzez to hasło organizatorzy chcą nawiązać do wszelkich form budowy polskiej państwowości, pokazać młodemu pokoleniu jak długa i ofiarna była droga do wolnej Polski, a także przy okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego zwrócić uwagę na rolę powstań narodowowyzwoleńczych. W województwie śląskim jak zwykle będzie się sporo działo, i jak przed rokiem, będzie m.in. można zwiedzić wiele drewnianych kościółków, a także bezpłatnie zobaczyć skarby najważniejszych muzeów w regionie!

Tegoroczna polska edycja EDD odbędzie się w dniach 7-8 i 14-15 września br. Uroczysta inauguracja będzie miała miejsce w Opactwie Cysterskim w Wąchocku. W programie jak zwykle mnóstwo wydarzeń, imprez, koncertów i konkursów, które odbędą się w całej Polsce. Udział w imprezach jest bezpłatny.

EDD_logoEuropejskie Dni Dziedzictwa to marka, która przyciąga setki tysięcy Polaków. To ponad półtora tysiąca wydarzeń w prawie 400 miejscowościach na terenie całej Polski. Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Wtedy to ówczesny francuski minister kultury zaproponował zorganizowanie w całej Europie Dni Otwartych Zabytków, zainicjowanych w 1984 roku we Francji. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to  w 1991 roku Radę Europy  do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. Polska włączyła się do tej akcji w 1993 roku.

Honorowym patronem EDD jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W województwie śląskim patronatem honorowym EDD objęli: Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Przyłącz się do Europejskich Dni Dziedzictwa i poznaj dziedzictwo historyczne i kulturowe naszego kraju!

Za: BP NID