#sportdladziedzictwa – Bieg po Kwiat Paproci po raz czwarty

– „Dla mnie to bardzo ważna impreza sportowa. To tutaj, 4 lata temu, narodziła się idea łączenia sportu z dziedzictwem w ramach Fundacji „Dla Dziedzictwa”. Odtąd zawsze moje aktywności sportowe są w ramach idei #sportdladzidzictwa. Ten Bieg po Kwiat Paproci malowniczą i ciekawą przyrodniczo trasą Borów Niemodlińskich łączy właśnie sport z dziedzictwem przyrodniczym. Cztery lata temu do biegu zachęcił mnie Waldek Wójtowicz, jeden z organizatorów wydarzenia z ramienia Lasów Państwowych. W tym roku wystartowaliśmy razem w tym 10-kilometrowycm biegu wkoło stawu Zangów w gm. Niemodlin” – powiedział Tomasz Kwiatek, prezes Fundacji „Dla Dziedzictwa”.

W tegorocznym Biegu po Kwiat Paproci wzdłuż stawu w Rzędziwojowicach w gminie Niemodlin wystartowało 270 zawodników. Wielu nie ukończyło biegu, gdyż warunki z powodu upału były trudne.

Organizatorzy, czyli Lasy Państwowe, ZmierzymyCzas.pl i Sławek Smoliński jak zwykle organizacyjnie stanęli na wysokości zadania. Po raz pierwszy wydarzenie objął patronatem Burmistrz Niemodlina pan Bartłomiej Kostrzewa, który zapowiedział, że w przyszłym roku sam w tym biegu wystartuje promując gminę oraz miejscowość Rzędziwojowice, która nosi nazwę od imienia założyciela Rzędziwoja, poświadczonego w 1258 r. w dokumentach źródłowych rycerza księcia Władysława Opolskiego.

Swój start w biegu w barwach „Etnofestiwalu” zapowiedziała również Joanna Kardasińska, prezes Fundacji na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313, organizatorka w dniu 15 sierpnia kultowego już „Etnofestiwalu Opolskiego”. Jak widać wydarzenie sportowe „Bieg po Kwiat paproci” zaczyna na poważnie łączyć sport z dziedzictwem kulturowym!

#sportdladziedzictwa

fot. FDD oraz zmierzymyczas.pl