Pico de Areeiro – zapierające dech w piersiach widoki Madery

fot. Joanna Ścibor

Szczyty gór oblane słońcem, białe kłęby puchatych chmur wędrujące po szczytach, wulkaniczne skały o fantazyjnych kształtach, feeria barw, soczysta zieleń traw, czerwone pola lawowe, piasek, żużel, delikatne żółcie i ciemne fiolety żmijowca wspaniałego. Wszystko to ze sobą jednocześnie i kontrastuje i współgra tworząc niepowtarzalne piękno. Madera zachwyca. Zwłaszcza podczas wschodów i zachodów słońca.

Widok ze szczytu Pico de Areeiro (błędnie przez turystów nazywane Arieiro), zapiera dech w piersiach. Przed oczami ukazuje się nieziemska panorama wyspy. Na zachodzie widać Dolinę Zakonnic słynącą z wyrobów z kasztanowca. W kierunku północnym widać pocięte szczelinami szczyty Pico das Torres (1851 m n.p.m.) i Pico Ruivo (1861 m n.p.m.), połączone ze sobą malowniczym, spektakularnym, widokowym aczkolwiek wymagającym szlakiem pieszym zwanym na potrzeby turystyki „spacerem po dachu Madery”.

Pico de Areeiro wznosi się na 1818 m n.p.m. To trzeci co do wielkości szczyt Madery, który znajduje się niemal po środku wyspy i stanowi środek ciężkości masywu centralnego wulkanicznej wyspy.

Z Pico de Areeiro, przy dobrych warunkach pogodowych, można dostrzec koronę wyspy,  spektakularne pejzaże górskie i wyspę Porto Santo. I nie trzeba się wspinać – niemal na sam szczyt można dojechać drogą asfaltową wybudowaną na potrzeby wojska (znajduje się tu Stacja Radarowa nr 4 portugalskiej armii). Na szczycie zbudowano też kawiarnię i sklep z pamiątkami.

Warto jednak pójść dalej szlakiem PR 1 Vereda do Areeiro. Szlak ten prowadzi z Pico do Areeiro (1818 m n.p.m) do Pico Ruivo (1861 m n.p.m.), rozgałęziając się na inne ciekawe widokowo trasy z pięknymi punktami widokowymi, czyli miradouro. Aby dotrzeć na Pico Ruivo trzeba iść dookoła Pico das Torres stromym zboczem wykutym w skale. Najtrudniejsza część tego szlaku to wspinaczka na Pico Ruivo.

Fot. FDD, Joanna Ścibor i Piotr Kusina

Literatura:

Madera. Przewodnik light, oprac. P. Jabłoński, Warszawa 2022.

Rutkowski K., Inspirator podróżniczy. Madera i Porto Santo, Pascal, Bielsko-Biała 2022.

Madera. Perfekcyjne dni. Podróż z … poradami ekspertów, red. oprac. polskiego J. Sieradzka-Kasprzak, Marco Polo, Warszawa 2015.

https://visitmadeira.com/en/where-to-go/madeira/madeira-peaks/pico-do-areeiro/