Rywalizacja była zacięta. X Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych

Od dziesięciu lat Fundacja „Dla Dziedzictwa” wraz z partnerami organizuje Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. W rywalizacji uczestniczą dzieci, młodzież i dorośli. Wydarzenie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Uczestnicy zgłaszają się nie tylko spoza regionu, ale nawet z zagranicy.

W poniedziałek (4 marca) przeprowadzono jubileuszowy X Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz opolskich obchodów związanych z przypominaniem o powojennej konspiracji niepodległościowej.

Uczestnicy mieli za zadanie zmierzyć się online z 30 pytaniami zamkniętymi. Limit czasowy wynosił 20 minut. Poza liczbą uzyskanych punktów, pod uwagę brano również czas udzielenia odpowiedzi. Rywalizacja tradycyjnie prowadzona była z podziałem na trzy kategorie wiekowe. Najmłodsi to uczniowie klas VI-VIII szkół podstawowych. Druga kategoria to uczniowie szkół ponadpodstawowych. Ostatnią grupę stanowili studenci i dorośli.

Uczestnikami testu są nie tylko mieszkańcy Opolszczyzny. W tym roku w zmaganiach wzięli udział zawodnicy m.in. z Wrocławia, a nawet z Wilna.

Każdego roku organizatorzy wskazują patronów danej edycji wydarzenia. W tym roku byli to dwaj cichociemni, którzy najpierw walczyli przeciwko Niemcom, a potem stawili czoła Sowietom: ppłk Maciej Kalenkiewicz ps. „Kotwicz” i mjr Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”. Pierwszy zginął 80 lat temu w bitwie pod Surkontami. Drugi został stracony 75 lat temu w więzieniu przy Rakowickiej w Warszawie.

X Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Laureaci

Szkoły podstawowe:

 

I – Oliwia Szyrajew, Głuchołazy – 25 pkt.

II – Maja Wolf, Mionów – 20 pkt.

III – Nikodem Janicki, Głubczyce – 19 pkt.

 

Szkoły ponadpodstawowe:

I – Konrad Walasik, Namysłów – 30 pkt.

II – Emilia Lichowicz, Opole – 20 pkt.

III – Emilia Szeląg, Głuchołazy – 17 pkt.

 

Studenci i dorośli:

I – Jarosław Jurkowski, Zakrzów – 30 pkt.

II – Maciej Szemraj, Namysłów – 30 pkt.

III – Karolina Walasik, Wrocław – 29 pkt.

Autor: Marcin Żukowski

Polecamy:

https://nto.pl/rywalizacja-byla-zacieta-zobacz-kto-wygral-x-opolski-test-wiedzy-o-zolnierzach-wykletych/ar/c1-18358567

https://opole.naszemiasto.pl/rywalizacja-byla-zacieta-zobacz-kto-wygral-x-opolski-test/ar/c1-9634847

https://strzelceopolskie.naszemiasto.pl/rywalizacja-byla-zacieta-zobacz-kto-wygral-x-opolski-test/ar/c1-9634847