„Z zielnika Gabrysi”

Koniec lata i początek jesieni, to pora, kiedy znana zielarka pani Gabriela Kollmann przygotowuje drogocenne oleje ziołowe z lokalnych łąk i lasów. Zrobione samodzielnie oleje z polnych ziół posiadają olejki eteryczne, witaminy i wszystko to, co nasza skóra najbardziej potrzebuje.

DZIEWANNA – olej z dziewanny dodany do kąpieli ma działanie rozluźniające i przeciwbólowe.

DZIURAWIEC – działa na problemy skórne, bóle stawów i mięśni.

WROTYCZ – można go wykorzystać jako wcierki do włosów oraz skóry głowy

WIESIOŁEK – posiada właściwości przeciwzapalne. Jest idealny na trądzik, łuszczycę i różne alergie. Kochają go zwłaszcza panie, gdyż działa przeciwdziała starzeniu się skóry.

Olej z nagietka wykazuje natomiast działanie gojące oraz antybakteryjne. Zawiera kwasy tłuszczowe i minerały, beta- karoten oraz witaminy z grup A B C E i F. Wygładza, nawilża i regeneruje zniszczoną skórę.

O tym wszystkim zielarska opowie podczas warsztatów zielarskich pt. „Z zielnika Gabrysi”, które odbędą się 15 września br. o godz. 17.00 w sali wiejskiej w Dobrzeniu Małym, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Pani Gabrysia opowie też o wiedzy, którą wyniosła z rodzinnego domu oraz o wpisie zielarstwa i ziołolecznictwa na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

https://edd.nid.pl/wydarzenia/z-zielnika-gabrysi/