Ogród botaniczny w Funchal na Maderze

Jest oazą zieleni oraz rajem dla botaników i miłośników kwietnej wyspy, jaką niewątpliwie jest Madera. Można tu zobaczyć reprezentację roślinności wulkanicznej wyspy, w tym najciekawsze gatunki edemiczne, a także słynny dywan kwietny zlokalizowany obok kolekcji spektakularnych kaktusów. Ozdobą ogrodu są rajskie ptaki, czyli sterlicje reginae, przywiezione na wyspę w 1778 r. z południowej Afryki.

Jardim Botânico da Madeira zlokalizowany jest na zboczu wzgórza,  ok. 3 km na północ od centrum stolicy portugalskiej wyspy. Zajmuje obszar 8 ha, który podzielono na 5 działów, w których zgromadzono ponad 2 tysiące gatunków roślin, w tym ok. 100 gatunków edemicznych, rodzimych dla Madery i całej Makaronezji, czyli wysp wulkanicznych położonych na północno-wschodnim Oceanie Atlantyckim przy wybrzeżach Europy i Afryki.

Poza gatunkami roślin rodzimych wyspy w arboretum można podziwiać okazy z Himalajów, sukulentów z Afryki, roślin tropikalnych, a także ziół leczniczych. W południowo-wschodniej części ogrodu znajdują się dwa punkty widokowe, z których można podziwiać spektakularną panoramę Funchal. Na terenie ogrodu wyeksponowano również historyczny, mały domek maderski – skansen tych domków zlokalizowano w miejscowości Santana.

Ogród botaniczny w Funchal założony został w 1960 r. na terenach Quinta do Bom Sucesso, będących posiadłością szkockiego hotelarza Wiliama Reida, założyciela najbardziej luksusowego i najdroższego hotelu „Reid’s Palace”. Arboretum powstało z inicjatywy lokalnego polityka i agronoma Rui Vieira (1926-2009), który był jego pierwszym dyrektorem. Popiersie założyciela można zobaczyć na terenie ogrodu.

Literatura:

Madera. Przewodnik light, oprac. P. Jabłoński, Warszawa 2022.

Rutkowski K., Inspirator podróżniczy. Madera i Porto Santo, Pascal, Bielsko-Biała 2022.

Madera. Perfekcyjne dni. Podróż z … poradami ekspertów, red. oprac. polskiego J. Sieradzka-Kasprzak, Marco Polo, Warszawa 2015.