Przylądek św. Wawrzyńca – suchy ogon rajskiej Madery

Fot. Piotr Kusina

Wiosną zielony, latem – spalony słońcem i wietrzny przylądek Ponta de São Lourenço (tłum. Mierzeja św. Wawrzyńca), jest jednym z najciekawszych i malowniczych zakątków zielonej, portugalskiej Madery. To jakby odrębna geologiczna kraina z fantazyjnymi formacjami skalnymi, w których woda i wiatr mozolnie odsłaniają wnętrze bazaltowych skał.

Malowniczy, wulkaniczny krajobraz tego kawałka ziemi o długości kilku km położony ok. 32 km od stolicy w Funchal wyraźnie odróżnia się od pozostałej części rajskiej, zielonej i pełnej barwnych kwiatów wyspy.

Po obu stronach przylądka widać ostre klify rudych, brązowych i czarnych skał wulkanicznych, których większość ukryta jest w wodach Oceanu Atlantyckiego. Ponad poziomem oceanu widać jedynie fragmenty poszarpanych, nagich i kształtnych wypiętrzeń wulkanicznych, które stanowią jakby „doklejoną” i „niepasującą” do całości najdalej wysuniętą na wschód część wyspy. Krajobraz jest tutaj specyficzny, dziki, surowy, niemal pustynny. Te trudne warunki są efektem silnych wiatrów, które tworzą półpustynny mikroklimat.

Na tym pustkowiu wytrawny botanik potrafi jednak dostrzec wiele gatunków (dokładnie 138) rosnących tu roślin, w tym ponad 30 endemicznych dla Madery. Żyje tu też sporo ptaków, a także jaszczurka maderska. Nic dziwnego, że dziewiczą przyrodę przylądka objęto ochroną i ustanowiono rezerwat przyrody. Dodatkowo też wszystkie ziemie i wody północnego wybrzeża, do głębokości 50 m, są częścią europejskiej sieci – Natura 2000. Na horyzoncie na południu można zobaczyć Ilhas Desertas (Wyspy Pustynne) a na północy Wyspę Porto Santo.

Warto dodać, że przylądek (zwany też w literaturze popularnej półwyspem), nazwany został na cześć statku, którym João Gonçalves Zarco (ok. 1390-1471) po raz pierwszy przybył na Maderę.

Fotografie: Piotr Kusina, FDD

Literatura:

Madera. Przewodnik light, oprac. P. Jabłoński, Warszawa 2022.

Rutkowski K., Inspirator podróżniczy. Madera i Porto Santo, Pascal, Bielsko-Biała 2022.

Madera. Perfekcyjne dni. Podróż z … poradami ekspertów, red. oprac polskiego J. Sieradzka-Kasprzak, Marco Polo, Warszawa 2015.

Polecamy:

https://madera.org.pl/vereda-da-ponta-de-sao-lourenco-pr-8/

https://www.wyspamadera.pl/post/pontadesaolourenco

Geologiczna kraina czarów na Maderze – Przylądek św. Wawrzyńca ( Ponta Sao Lourenco)

MADERA CIEKAWE MIEJSCA – Przylądek Św. Wawrzyńca