Wystawa w NBP: „Papież Jan Paweł II na monetach i medalach”

Narodowy Bank Polski – Oddział Okręgowy w Opolu zaprasza na otwarcie wystawy pod tytułem „Papież Jan Paweł II na monetach i medalach”. Wernisaż odbędzie się 25 maja w siedzibie Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Opolu, ul. Damrota 2b, o godzinie 11.00.

Zasadniczym zrębem ekspozycji jest kolekcja medali annualnych, z prywatnej kolekcji Jerzego Janickiego z Olesna. Są to medale zaprojektowane i wykonane techniką odlewu przez prof. Józefa Stasińskiego. Ich cechą charakterystyczną są nieregularne kształty ich asymetria, ażury i prześwity. Cała kolekcja to 27 medali upamiętniających każdy kolejny rok pontyfikatu. Rok po roku artysta przedstawiał  na medalu sylwetkę  zmieniającego się z upływem lat Ojca Świętego. Oryginalność tych medali to nie tylko kształt ale także akcenty tematyczne nawiązujące do wydarzeń długiego pontyfikatu.

Wizerunki Jana Pawła II na monetach pojawiły się już w chwilę po ogłoszeniu wyników konklawe i nieprzerwanie pojawiają się po dzień dzisiejszy. Monety papieskie emitują prawie wszystkie państwa świata. Do ich produkcji wykorzystuje się złoto, srebro, miedź, niob, ołów, aluminium, węgiel, miedzionikiel, brąz, mosiądz, cynę i cynk oraz akryl. Monety te zdobione  są kryształami Swarovskiego, bursztynem lub emalią. Wykonywane są również wszelkimi znanymi w numizmatyce technikami. Są bite stemplem lustrzanym, stemplem zwykłym, wykonywane tampodrukiem oraz emaliowane. Najmniejsza, wyemitowana moneta waży zaledwie pół grama, największe mają średnicę 100 mm i wagę jednego kilograma.

W naszym kraju Narodowy Bank Polski wyemitował do chwili obecnej blisko dwadzieścia rodzajów (nominałów) monet z postacią papieża. Jednocześnie ze względu na datę emisji monet tych jest blisko trzydzieści.

Materiały prasowe Narodowego Banku Polskiego – Oddziału Okręgowego w Opolu.