Uczennice Teresy Soboty na podium konkursu kroszonkarskiego w Strzelcach Opolskich!

Emilia Jureczko (drugie miejsce) i Natalia Wysada (trzecie miejsce) zdobyły nagrody w Otwartym Konkursie Zdobienia Jaj Wielkanocnych „Kroszonki 2023” zorganizowanym w niedzielę 26 marca br. przez Strzelecki Ośrodek Kultury w Strzelcach Opolskich. Dodatkowo, nagrodę burmistrza miasta otrzymała Agnieszka Kala. Wszystkie trzy laureatki uczyły się sztuki zdobienia jaj wielkanocnych pod okiem Teresy Soboty w ramach realizowanego w zeszłym roku przez naszą fundację projektu „Mistrz Tradycji – twórczyni ludowa Teresa Sobota z Olszowej”. 

– „Jestem dumna z moich uczennic! Bardzo się cieszę i serdecznie im gratuluję!” – mówi Teresa Sobota.

Do gratulacji przyłącza się Tomasz Kwiatek, prezes Fundacji „Dla Dziedzictwa”, który twierdzi, że:

To jest prawdziwa trwałość projektu! Widać, że dziewczyny złapały tzw. bakcyla i nadal zdobią jaja techniką rytowniczą, mimo iż projekt zakończył się w grudniu. To cieszy i jest dla nas wskazówką, że warto realizować takie zadania, wspierać twórców ludowych w przekazie międzypokoleniowym tradycji wpisanych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego”.

Przypominamy, że 5 kwietnia o godz. 9.30 na antenie Radia Opole odbędzie się publiczna premiera filmu Sławomira Mielnika pokazującego proces transmisji tradycji zdobienia jaj wielkanocnych techniką rytowniczą. Film powstał podczas realizacji projektu „Mistrz Tradycji – twórczyni ludowa Teresa Sobota z Olszowej”.