List otwarty w sprawie nowego projektu muzycznego promującego dziedzictwo Krzysztofa K. Baczyńskiego

Szanowni Państwo, Zwracam się z uprzejmą prośbą o dołączenie Państwa do stałego „Partnerstwa dla Dziedzictwa” zainicjonowanego przez naszą Fundację. Aktualnie prowadzimy zbiórkę publiczną do projektu mającego na celu uwrażliwienie odbiorców na piękno polskiej poezji.

Projekt ma na celu uwrażliwienie odbiorcy na piękno poezji polskiej, co zdaniem autorów jest możliwe dzięki uchwyceniu jej wartości w konwencji bliskiej współczesnemu słuchaczowi. Kompozycje utrzymane w stylistyce rytmicznego, melodyjnego tła muzycznego doskonale akompaniują bogatej w treść narracji, która podana jest w niecodzienny dla tego typu twórczości sposób, poprzez rap. Poeta, którego dzieła są istotą projektu to Krzysztof Kamil Baczyński. Urodzony krótko po I wojnie światowej (w 1921) geniusz literatury w swoim krótkim, choć bardzo bogatym życiu zetknął się z okrucieństwem wojny w wieku 18 lat, kiedy kolejna, druga wojna światowa wybuchła we wrześniu 1939 roku. Wszystko, czego doświadczał, to, co widział i co przeżywał zapisywał, zamykając swoje spostrzeżenia i emocje w swoich wierszach. Wielu poetów tamtego niełatwego dla Polaków okresu próbowało opisać bestialstwo wojny, szok, spowodowany zezwierzęceniem i zbydlęceniem wielu ludzi, jaki potrafi wywołać w niektórych czas wojny. W poezji Baczyńskiego odnaleźć można jednak coś szczególnego, wartość, która wyróżnia się na tle podobnych opisów trudnych doświadczeń okrutnego czasu wojny. Potrafił on w kilku wersach zapisać obrazy, które współczesnemu odbiorcy wręcz pojawiają się przed oczyma w czasie czytania tekstu. Zważywszy na te okoliczności pojawiła się w rozważaniach twórców owego projektu myśl o możliwości zobrazowania tego geniuszu literackiego poprzez muzykę. Przy pierwszych spotkaniach i próbach pojawiały się wątpliwości, czy poezja z lat 40-tych ubiegłego stulecia odnajdzie się we współczesnych aranżacjach muzycznych, czy rap to odpowiedni sposób przekazywania wierszy, w których zawarte są tak trudne przeżycia i w których na każdym kroku pobrzmiewają bolesne doświadczenia i stan duszy człowieka w czasie wojny. Każde kolejne spotkanie i próby wkomponowania tekstów Baczyńskiego do muzyki – która przy pierwszych spotkaniach powstawała często spontanicznie, poprzez inspirację wierszami poety – upewniło nas w przekonaniu, że nasze przedsięwzięcie obiera właściwy kierunek. Projekt posiada walory dydaktyczne i edukacyjne. Czytanie jest ogromna wartością i twórcy nagrań bynajmniej nie mają na celu szukania dla niej zastępstwa. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że na początku wiele osób chętniej sięgnie po nagranie, niż po tomik

poezji, jednak jest też bardzo możliwe, że po wysłuchaniu poezji Baczyńskiego w formie utworów muzycznych słuchacz będzie zaciekawiony treścią i wtedy właśnie będzie chciał zobaczyć tekst, a później, co niewykluczone, może sięgnąć po kolejne teksty. Projekt może mieć również istotny wpływ na poszerzenie zasobu słownictwa słuchaczy – którymi często mogą być też młodzi ludzie – a także pozwala zapoznać się słuchaczowi z fragmentem bogactwa dorobku Kultury Narodowej oraz poznać wartościową poezję, której istotnym elementem jest bez wątpienia twórczość Krzysztofa K. Baczyńskiego.

Artyści młodego pokolenia Michał Cyprian Jarosz (wokalista, raper), Jan Stanisław Szczurek (kompozytor, trąbka, pianino) i Arkadiusz Jacek Kondrowski (gitara, realizator dźwięku), postanowili skonfrontować się z tekstami poety, poszukując nowych środków artystycznych, które w ich opinii doskonale ze sobą współbrzmią. Połączenie estetyki muzyki rapowanej z brzmieniem akustycznych instrumentów takich jak fortepian, trąbka, gitary oraz z możliwościami współczesnej technologii komputerowej pozwalają znakomicie zobrazować poetykę Baczyńskiego i pobudzając wyobraźnię słuchacza poniekąd przenoszą go w wydarzenia czasów współczesnych poecie. Teksty doskonale oddają nastrój wydarzeń jakie miały miejsce w czasie różnego rodzaju konfliktów zbrojnych – w tym przypadku Powstania Warszawskiego – dzięki czemu słuchacz, oprócz poszerzania swojej wiedzy historycznej może nabrać pokory i zrozumienia względem losu człowieka, który zmuszony jest do życia w czasie wojny. Twórcy projektu wierzą, że przez swoją pracę umożliwią jego odbiorcom bliższe spotkanie z twórczością Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, co z pewnością przyniesie im wspaniałe przeżycia, rozwinie ich wrażliwość na sztukę i poezję, a także będzie dla nich owocną życiową lekcją.

Budżet całego projektu wynosi 45 000 zł. Dużą część stanowią koszty realizacji, pozostałe to koszty wydawnictwa płyty CD z opcją MP3 i mini-książeczką. Stąd prośba o wsparcie projektu darowizną. Podziękowania znajdą się na okładce płyty wraz z logo Państwa firmy/instytucji w książeczce podczas materiałów przesyłanych do mediów oraz na stronie www.dladziedzictwa.org. Obecnie nasze projekty muzyczne jak wydanie płyty „Nadstawcie ucha, kochani ludkowie” opus magnum Grzegorz Płonki, czy płyta „Ja Jestem” miały patronaty medialne NTO, TVP3 Opole, Radio Opole, Radio Katowice, Radio Doxa, NGOpole.pl. Partnerami Fundacji są Instytut Śląski, NBP Opole, GSW Opole, IPN Katowice, MBP Opole.

Projekt jest oddolną inicjatywą Fundacji „Dla Dziedzictwa” mającą wyjść z muzyką nie tylko do młodzieży przez młodych twórców używających nowoczesnej formy przekazu w stylu RAP.

Z poważaniem
Tomasz Kwiatek
Prezes Fundacja „Dla Dziedzictwa”
Propozycja wsparcia FDD Projekt Baczyński-sig

Wpłać na konto: 24 8907 0008 2012 7500 6660 0003
Tytułem: Darowizna na cele statutowe „Projekt Baczyński”

„I w sztandary dąć, i bić w kamień,
aż się lew spod dłoni wykuje,
aż wykrzesze znużone ramię
taki głaz, co jak serce czuje.”
10 II 1943 r., K. K. Baczyński