Święto pisanki w Tułowicach

W niedzielę, 26 marca 2023 r. sala widowiskowa Tułowickiego Ośrodka Kultury wypełni się gwarem i kolorami. To wszystko za sprawą „Święta Opolskiej Pisanki” organizowanym w Tułowicach już po raz XIX.

Ważnym punktem tego wydarzenia będzie konkurs zdobienia jej wielkanocnych techniką batikową, czyli pisanie po skorupce jaja szpilką (lub kiską) ciepłym woskiem i następnie wielokrotne barwienie pisanki w barwnikach spożywczych.

W konkursie mogą wziąć udział zarówno dzieci jak i dorośli. Wystarczą chęci, entuzjazm i odrobinę zdolności manualnych. Regulamin konkursu na stronie Tułowickiego Ośrodka Kultury.

Najważniejsze jest, aby osoby chcące brać udział w konkursie pisania pisanek zgłosiły się telefoniczne do dnia 22 marca br. pod nr tel: 774600672 w godz. od 9.00 do 17.00.

https://tok.tulowice.pl/370/xix-swieto-opolskiej-pisanki.html

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej Tułowickiego Ośrodka Kultury w Tułowicach: www.tok.tulowice.pl oraz na portalu społecznościowym Facebook (Fanpage TOK w Tułowicach). Prace zostaną pokazane na wystawie pokonkursowej w holu siedziby Tułowickiego Ośrodka Kultury, od 28 marca do 28 kwietnia br.

Pisanie pisanek techniką batikową na Śląsku Opolskim zostało w 2020 r. wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Obecnie trwają prace, aby „Święto Opolskiej Pisanki” wpisać do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego.