Już jest! Muzeum Ceramiki w Tułowicach!

To jedyne takie muzeum w Polsce. Jest hołdem dla pokoleń ceramików z Tułowic. Starania o otwarcie muzeum trwały ćwierć wieku. Udało się, bo jego organizatorka, pani Helena Wojtasik jest niezwykle upartą i konsekwentną kobietą.

Helena Wojtasik, znana twórczyni ludowa i dyrektor Tułowickiego Ośrodka Kultury do swojej długiej listy zawodowych sukcesów może dopisać utworzenie Muzeum Ceramiki „TUŁOWICE poKOLEI”, które otwarto w dniu 9 lutego 2023 r. w wyremontowanym budynku dworca kolejowego w Tułowicach. Z tej okazji odbyła się uroczysta gala – w ramach IV Dni Ceramiki Tułowickiej – w której udział wzięli posłowie, władze wojewódzkie i samorządowe, a także wieloletni pracownicy tułowickiej fabryki. Wszyscy podkreślali znaczenie otwarcia muzeum i fakt długiego nań oczekiwania, bowiem porcelana tułowicka to marka z ponad 200-letnią tradycją!

Muzeum W muzeum można zobaczyć zastawy stołowe i deserowe, filiżanki, kubki, kufle, patery oraz wazony produkowane od 1947 do 2001 r. w nieistniejącej już Fabryce Porcelitu Tułowice S.A. W ciekawych wnętrzach dworca wyeksponowane zostały ceramiczne wyroby i porcelana, ale także porcelit.

 Muzeum składa się z sal: historycznej, projektantów oraz technologicznej, a także z Sali warsztatowej, gdzie będą odbywały się zajęcia dla szkół ze zdobnictwa – malowania porcelany i tworzenia mozaik. Muzeum Ceramiki „poKolei” przy ul. Porcelanowej 4 w Tułowicach można zwiedzać w czwartek i piątek w godz. 8.30 – 13.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 9.00 – 17.00. Ceny biletów na https://tok.tulowice.pl/280/149/pokolei.html.

 

Polecamy:

https://opole.tvp.pl/66204231/2-stulecia-tradycji-tulowicka-ceramika-doczekala-sie-godnego-uhonorowania

https://tulowice.pl/4670/muzeum-ceramiki-tulowice-pokolei.html

https://nowinynyskie.com.pl/artykul/otwarcie-muzeum-ceramiki/1402883

https://radio.opole.pl/113,2,uroczyste-otwarcie-muzeum-ceramiki-w-tulowicach-&idpi=130&idxi=669709