Fotografia na służbie. Zdjęcia z archiwów polskiej policji politycznej

Serdecznie zapraszamy w najbliższy czwartek, 13 października 2022 r. o godz. 18.00 do Muzeum Śląska Opolskiego na spotkanie towarzyszące wystawie czasowej w ramach 12. Opolskiego Festiwalu Fotografii. Spotkanie poświęcone będzie fotografiom polskiej Służby Bezpieczeństwa z lat 1944-1989 przechowywanym w Archiwum IPN.

W Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przechowywanych jest blisko 40 milionów fotografii: portrety, pejzaże, martwe natury, sceny uliczne, zdjęcia lotnicze, reporterskie, naukowe, rodzinne i wiele innych. Są także obrazy śmierci… Przekonamy się na co patrzył system… Będzie można poznać ten okres życia z perspektywy „służbowego aparatu fotograficznego”. Podczas spotkania mowa będzie m.in. o tym, jakie rodzaje zdjęć robiono, jak je robiono, czemu służyły, co się z nimi działo i co się z nimi dzieje teraz. Kontekst w jakim te zdjęcia powstały i były wykorzystywane skłania do zastanowienia się nie tylko nad kwestiami historycznymi i technicznymi, ale także, a może przede wszystkim, etycznymi. Nie chodzi przy tym tylko o dawne użycia tych fotografii przez aparat represji, ale także współczesne ich wykorzystanie w mediach czy w sztuce, które prowadzi do powstawania napięcia na linii etyka-estetyka. Prelekcji towarzyszyć będzie prezentacja.

Wstęp wolny. Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, ul. Mały Rynek 7 (wejście od strony kościoła na Górce), Główny gmach, Sala odczytowa. Szczegóły na:

https://muzeum.opole.pl/fotografia-na-sluzbie-zdjecia-z-archiwow-polskiej-policji-politycznej-spotkanie-z-tomaszem-stempowskim-kustoszem-ipn/