Przenoszenie wzoru z kroszonki na porcelanę

To już piąty miesiąc nauki sztuki kroszonkarstwa u Mistrza Tradycji Teresy Soboty z Olszowej. Twórczyni ludowa szkoli 8 uczniów. Każdy z nich ma już wypracowany własny wzór kwietny, a teraz przenoszą go na inne materiały:

– „Każdy z moich uczniów ma już własny wzór, własny styl, po którym od razu mogę ich rozpoznać. To dla mnie jako nauczyciela ogromna radość i powód do dumy! Jestem bardzo zadowolona z moich dziewczyn, z ich zaangażowania, motywacji do pracy i przede wszystkim z chęci do pracy” – mówi zadowolona kroszonkarka.

Podczas wakacji, uczniowie przenieśli swoje wzory na kawałki drewna i bawełniane koszuli, w których zaprezentowali się podczas I Opolskiego Etnofestiwalu w Niemodlinie. Teraz, na zajęciach realizowanych 18 września br. w ramach 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, uczniowie przenosili wzory z kroszonek na ceramiczne kubki i bawełniany obrus.

– „Malowanie pisakami do porcelany na kubku jest trudne. Kwiatki mi się trochę rozjeżdżały. To nie jest łatwe zadanie, ale bardzo fajne doświadczenie” – opowiada 11-letnia Ewelina.

Podobne odczucia mają inne uczennice kroszonkarki:

-„Strasznie śliska powierzchnia i jak nie wyjdzie, to trzeba od razu zmazać ściereczką bo bardzo szybko niechciana kreska może się utrwalić. To trudne, ale bardzo mi się podoba” – dodaje 12-letnia Julia.

Starsze uczennice też są zadowolone z nowego doświadczenia.

-„Cieszę się, że mogłam się nauczyć nowej techniki malowania i doświadczyć rysowania na ceramice. Trudno jest utrzymać markera na śliskim materiale. Nie jest to łatwe zadanie od pani Tereski, ale bardzo fajne” – dzieli się opinią Agnieszka.

Katarzyna Latocha dodaje, że to doświadczenie wymusza cierpliwość.

-„Potrzeba czasu, aby marker wysechł i kolory się ze sobą nie mieszały. Dodawanie kolorów niezwykle wzbogaca kompozycję, choć monochromatyczne wzory na czystym kubku też są ciekawe” – twierdzi malarka.

Zajęcia nagrywał Sławomir Mielnik, który od kilku miesięcy pracuje nad filmem dokumentującym międzypokoleniowy przekaz tradycji. Premiera filmu zaplanowana jest na 15 grudnia 2022 r., wówczas też nastąpi uroczyste zakończenie projektu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

Zajęcia odbyły się w ramach projektu pn. „Mistrz Tradycji – twórczyni ludowa Teresa Sobota z Olszowej” realizowanego w 2022 r. przez Fundację „Dla Dziedzictwa” w ramach programu MKiDN „Kultura ludowa i tradycyjna”, zadanie nr. 9 „Mistrz Tradycji”.

 

 

Partnerzy:

 

Patronat medialny: