Sadzimy drzewo Powstańców Śląskich w Opolu

W poniedziałek, 20 czerwca 2022 r. z okazji Narodowego Dnia Powstań Śląskich posadzimy pamiątkową lipę drobnolistną przy ul. Ks. Konstantego Damrota w Opolu przy skwerze Zbigniewa Herberta. Będzie to już trzecie drzewo pamięci posadzone przez Fundację „Dla Dziedzictwa”.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 r. przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Data upamiętnienia nie jest przypadkowa, bowiem przypada na 20 czerwca w rocznicę wkroczenia wojsk polskich na Górny Śląsk, a w 1922 roku po ostatecznych rozstrzygnięciach granicznych w wyniku trzech powstań i plebiscytu członkowie Tymczasowej Śląskiej Rady Wojewódzkiej witali Wojsko Polskie dowodzone przez gen. Stanisława Szeptyckiego pośród tłumów na rynku katowickim, co zakończyło symbolicznie podział ziem górnośląskich między Polską a Niemcami.

Sadzenie lipy drobnolistnej (Tilia cordata Mill.) też nie jest przypadkowe – ten gatunek drzewa był bowiem znakiem rozpoznawczym osób głosujących za Polską podczas plebiscytu w 1921 r. Dzięki Nadleśnictwu w Opolu, lipa będzie mogła  rosnąć przy ulicy  wybitnego działacza górnośląskiego Księdza Konstantego Damrota. Poza tym, lipa jest drzewem miododajnym i długowiecznym – za najstarszą lipę drobnolistną w Europie uważa się okaz rosnący w miejscowości Oberbayern w Niemczech. Wiek tego drzewa szacowany jest na 1200 lat. Najstarszą lipą tego gatunku w Polsce był okaz z miejscowości Cielętniki liczący ponad 500 lat, który zniszczył orkan Ksawery w październiku 2017 r.

Warto dodać, że Fundacja „Dla Dziedzictwa” ma już tradycje sadzenia pamiątkowych drzew. Lipa Powstań Śląskich będzie już trzecim drzewem zasadzonym z naszej inicjatywy w Opolu.  Pierwsza „lipa Sobieskiego” została posadzona w 2013 r. z okazji 330. rocznicy słynnej odsieczy wiedeńskiej króla Polski Jana III Sobieskiego – rośnie do dziś na skwerze blisko Placu Kopernika. Kolejny grab kolumnowy został posadzony 1 marca 2015 r. przy okazji uroczystych obchodów Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych i rośnie przy wiadukcie Żołnierzy Wyklętych w Opolu.