Dzięki Teresie Sobocie dzieci mogły doświadczyć czym jest dziedzictwo niematerialne

Mistrz Tradycji, twórczyni ludowa Teresa Sobota z Olszowej nie stroni od warsztatów kroszonkarskich i lekcji z dziećmi – zawsze chętnie przyjmuje zaproszenia ze szkół i przedszkoli, aby przekazać młodemu pokoleniu piękną sztukę zdobienia jaj wielkanocnych. Okres przed świętami jest dla artystki bardzo intensywny.

A to konkursy kroszonkarskie (wzięła udział w konkursie wojewódzkim, powiatowym i gminnym), jarmarki wielkanocne, czy warsztaty w szkołach. Brała udział również w otwarciu wystawy w Powiatowym Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich, na której m.in. zaprezentowano jej kroszonki i prace twórcze. We wtorek, 12 kwietnia br. zachęcała do zdobienia jaj wielkanocnych  maluchy z przedszkola w Zimnej Wódce. Dzieci były zainteresowane i każde chciało dotknąć, spróbować, zobaczyć „jak to pani robi”. Pytań nie  było końca i wszyscy dobrze się bawili.

Wcześniej pani Teresa odwiedziła pierwszą klasę w szkole podstawowej w Strzelcach Opolskich. Opowiadała jak się robi wydmuszki, jak należy barwić jaja, jakich narzędzi używać, żeby w zabarwionym na jeden kolor jajku wyskrobać swój własny wzór.

Takie zajęcia są niezwykle cenne. Dzieci mogły bowiem osobiście doświadczyć dziedzictwa niematerialnego, poznać twórcę i jego dzieła, usłyszeć jego historię. To wzbogaca i na dłużej zostaje w pamięci. Kiedyś, gdy podrosną przeczytają być może, że to co pokazywała im pani Teresa Sobota z Olszowej jest uznanym w kraju elementem dziedzictwa  niematerialnego, który w 2019 r. został wpisany na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego prowadzoną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.