Teresa Sobota wyróżniona w strzeleckim konkursie kroszonkarskim

W niedzielę, 3 kwietnia br. w Strzeleckim Ośrodku Kultury odbył się konkurs kroszonkarski połączony z jarmarkiem wielkanocnym i warsztatami kroszonkarstwa dla dzieci i młodzieży. Do udziału w konkursie zgłosiło się 19 uczestników, w tym Mistrz Tradycji – Teresa Sobota z Olszowej, z kroszonką o specjalnym polsko-ukraińskim przesłaniu.

Twórcy ludowi nie wykonywali kroszonek na miejscu, tylko zgodnie z regulaminem konkursu złożyli gotowe, wykonane wcześniej prace. Jury, w składzie:
Bogdan Jasiński – etnograf – pracownik Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach – przewodniczący komisji
Maria Ulbrich – instruktor plastyk, pracownik Strzeleckiego Ośrodka Kultury
Irena Kaczmarek – pedagog, radna, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Strzelcach Opolskich,

nie miało łatwego wyboru. Ostateczna lista laureatów prezentuje się następująco:

  1. miejsce – Andrea Joszko
  2. miejsce ex aequo – Grażyna Joszko i Mariola Blania
  3. miejsce – Wioleta Obrzud

Nagrodę specjalną ufundowaną przez Burmistrza Strzelec Opolskich dla Najlepszego Kroszonkarza Gminy Strzelce Opolskie otrzymał Norbert Kusidło. Oprócz tego przyznano szereg wyróżnień, wśród którym Wyróżnienie i Nagrodę Burmistrza Strzelec Opolskich otrzymała  twórczyni ludowa Teresa Sobota z Olszowej. Mistrzyni Tradycji zaprezentowała najnowsze swoje prace nawiązujące do aktualnych wydarzeń na świcie.

Warto wspomnieć, że komisja konkursowa wyróżniła również: Karinę Schmidt, Dorotę Schmidt, Patryka Blanię i Adriannę Kozyrę.

Fot. Zbiory Teresy Soboty

Źródła:

https://www.strzelce360.pl/artykul/3034,konkurs-kroszonkarski-w-sok-w-strzelcach-opolskich-znamy-wyniki

http://www.strzelceopolskie.pl/main/aktualnosci/Konkurs-kroszonkarski/idn:4609