Michałów w roli głównej – wojewódzka inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa

W sobotę 11 września br. o godz. 13.00 w kościele pw. św. Józefa w Michałowie (gmina Olszanka) zainaugurowane zostaną Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie opolskim. Wrześniowe święto zabytków będzie okazją, aby poznać dzieje kościoła pw. św. Józefa i wsi, która niegdyś była miastem, a także posmakować wyśmienitej kuchni kresowej. W roli głównej oczywiście kutyki wołyńskie – danie będące specjalnością gospodyń z Michałowa, którego przyrządzania będzie można się nauczyć podczas specjalnych warsztatów kulinarnych.

Kutyki, to potrawa jarska składająca się z ziemniaków i białego sera. Jest bardzo syta i smaczna. Choć ma wyjątkowy, oryginalny smak, to przygotowuje się ją z prostych składników, z których najważniejszymi są ziemniaki. Te wszystkie elementy sprawiają, że jest charakterystyczną potrawą kuchni kresowej, która kształtowała się pod wpływem kuchni litewskiej, białoruskiej, austro-węgierskiej, żydowskiej a nawet tureckiej, czy tatarskiej. Jest przez to jedną z najciekawszych, ale wciąż nieodkrytych regionalnych kuchni w Polsce. Zachwyca prostotą i oryginalnym smakiem, a także – zgodnie z chłopską tradycją – pozwala najeść się do syta.

W programie wydarzenia również plener malarski, wystawy, występy artystyczne, pokazy rycerskie i promocja lokalnego dziedzictwa kulinarnego. Nie zabraknie też zwiedzania zabytkowej świątyni z przewodnikiem. Warto przyjechać 11 września br. do Michałowa i dorzucić swoją cegiełkę do remontu zabytkowej świątyni.

Europejskie Dni Dziedzictwa to idea mająca na celu upowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego. To idea łącząca różnych organizatorów pod jednym szyldem. To również okazja do manifestacji dumy narodowej i deklaracji miłości do ojczyzny. EDD to święto zabytków, czas odrywania historii, wielkich momentów w dziejach, poznawania wybitnych postaci, które przez wieki wpływały na historię kraju, regionu, czy miejscowości. EDD, to również wielka przygoda poznania i przyjemność spędzania czasu wolnego w niezwykły sposób. To także wyśmienita okazja do edukacji młodszych generacji – zaszczepienia w nich ducha patriotyzmu, radości z poznania i uczestniczenia w kulturze. To wreszcie niepowtarzalna okazja do nauczenia młodszych pokoleń miłości do ojczyzny i dumy z jej osiągnięć, dokonań i dzieł.

Ta idea narodziła się we Francji, ale bardzo szybko rozpowszechniła się i połączyła wszystkie kraje kontynentu europejskiego. Stała się przy tym ewenementem kulturowym w Europie, swoistym manifestem pokazującym szerokiemu audytorium bogactwo, różnorodność i wspólne korzenie dziedzictwa Europy. EDD są narzędziem służącym do upowszechniania historii i dziedzictwa kulturowego Europy. Ich rozwój ma wpływ na budowanie poczucia tożsamości i więzi kulturowych. Dni Dziedzictwa sprzyjają także specyficznej mobilizacji ludzi młodych, którzy – jak się okazuje – są ciekawi poznania własnej historii. Europejskie Dni Dziedzictwa są również fundamentem dialogu międzykulturowego. Budują poczucie odpowiedzialności za dziedzictwo i angażują społeczności w jego poznanie, ochronę i zachowanie.

Polecamy:

www.edd.nid.pl