Za nami VI Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych

W poniedziałek, 9 marca 2020 r. w reprezentacyjnej sali opolskiego ratusza, 43 uczestników z województwa opolskiego wzięło udział w VI edycji Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Rywalizacja odbyła się w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych i dorośli. Pytania do testu ułożyli Arkadiusz Karbowiak i Marcin Żukowski  laureat I edycji konkursu, a obecnie współorganizator testu z ramienia opolskiej delegatury IPN-u.

Patronat nad testem objęli: Poseł na Sejm RP Janusz Kowalski, Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski, Instytut Śląski w Opolu, Bank Narodowy – Oddział w Opolu, TVP3 Opole i Radio Opole.

Otrzymaliśmy wsparcie finansowe z Urzędu Miasta Opole, dzięki czemu na laureatów czekały atrakcyjne nagrody finansowe. W tym roku były one jeszcze wyższe, gdyż dodatkowe wsparcie finansowe udzielił Poseł Janusz Kowalski. Nagrody rzeczowe ufundowali: Delegatura IPN w Opolu, Narodowy Bank Polski – Oddział w Opolu i Instytut Śląski. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

 

W trzech kategoriach wiekowych zmierzyło się łącznie 43 uczestników.  Podajemy wyniki rywalizacji 🏆 z podziałem na kategorie wiekowe:

szkoły podstawowe (klasy VII i VIII):
🥇I – Michał Kalinowski – 16 pkt.,
🥈II – Wojciech Gruca – 14 pkt.,
🥉III – Jakub Majchrzak – 12 pkt. (+2 pkt. w dogrywce);

szkoły ponadpodstawowe:
🥇I – Łukasz Biernacki – 20 pkt.,
🥈II – Michał Truty 19 pkt. (+1 pkt. w dogrywce),
🥉III – Michał Jurczyk 19 pkt.;

dorośli:
🥇I – Albert Ogiolda – 21 pkt.
🥈II – Mariusz Warachim – 20 pkt.
🥉III – Jarosław Jurkowski – 19 pkt.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i uczestnikom!

Organizatorem głównym i pomysłodawcą wydarzenia jest Fundacja Dla Dziedzictwa. Oprócz naszej delegatury we współorganizację włączyli się: Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Opolski, TVP3 Opole, Narodowy Bank Polski oddział w Opolu, ZHR (głównie Chorągiew Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR i Górnośląska Chorągiew Harcerek „Ad fontes” ZHR), Instytut Śląski, Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu i Kuratorium Oświaty w Opolu.

Tegoroczne pytania są do pobrania tutajPrezentacja test wiedzy 2020

Już dziś zachęcamy do przygotowywania się do 7. edycji opolskiego testu :)

🎤 Radio Opole: http://radio.opole.pl/101,315626,kultura-i-rozrywka&dtx=&szukaj=&go=morelist&s=1
🎥 TVP3 Opole: https://opole.tvp.pl/47060091/zmagania-z-historia-powojenna-test-wiedzy-o-zolnierzach-podziemia-antykomunistycznego?fbclid=IwAR0Qi5tO9f-ivZ453p2cyoYxz20mZfqnOVP9BpfyW0H_LbWtyMIwxWkmZUI

Fot. S. Kusz, NBP – Oddział w Opolu