Dzień otwartych drzwi w KW Policji w Opolu

Takich akcji, jak Dzień Otwartych Drzwi w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu powinno być więcej! Już od godz. 9.00 rano tłumy dzieci przedszkolnych i młodzieży szkolnej obległy siedzibę opolskiej Policji znajdującej się przy ul. Korfantego 2 w Opolu. Dzieci interesowało wszystko, głównie winda paciorkowa (nazywana popularnie „paternoster”) – druga tego typu zabytkowa winda znajduje się w gmachu Urzędu Wojewódzkiego w Opolu. Furorę jednak zrobiła niepowtarzalna strzelnica policyjna, która jako jedyna w Polsce zlokalizowana jest w podziemnych schronie bojowym gmachu Policji.

Zwiedzający mogli zapoznać się ze specyfiką pracy w Laboratorium Kryminalistycznym, zwiedzić aulę, w której odbywają się narady i odprawy z Komendantem Wojewódzkim Policji, obejrzeć wystawę o Policji Państwowej II RP, a także zobaczyć jak wygląda gabinet Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu.

Ale zabytkowy budynek KW Policji w Opolu, to również kawał historii. Gmach należy do kompleksu budynków dawnej Dyrekcji Kolei Okręgowej zaprojektowanego przez Wilhelma Grossarta. Wzniesiono go w latach 1922-1923. Wyposażony jest w bardzo bogaty system piwnic. We wnętrzu m.in. zachowała się piękna, oryginalna stolarka drzwiowa. Uwagę zwracały także unikatowe zabezpieczenia drzwi tzw. plombownice oraz znajdujące się w narożach klatek schodowych punkty czerpania wody.

Należy tylko żałować, że takie akcje policyjne, jak ta przeprowadzona 19 czerwca br. w Opolu odbywają się tylko raz w roku. Jest to dobra lekcja, która na długo zapadnie w pamięci młodych odbiorców i kto wie, może w przyszłości poszerzy stan liczebny służb mundurowych.