Wystawa „Poland. A Country of remarkable women” w Chicago

W piątek, 1 czerwca 2018 r. w Konsulacie Generalnym RP w Chicago w USA otwarto zrealizowaną przez fundację wystawę pt. „Poland. A Country of remarkable women”, której intencją jest pokazanie niezwykłych postaci kobiecych, których wkład w osiągnięcia naukowe, czy artystyczne był wyjątkowy na skalę światową i często pionierski. Dzielne Polki zapisały się również jako bohaterki wojenne zadziwiając świat, czego przykładem jest biografia Ireny Sendlerowej, czy pilota Janiny Lewandowskiej, jedynej kobiety, która zginęła w Katyniu.

Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się podczas imprezy charytatywnej „Serce dla Skolimowa”. Zaszczytu symbolicznego otwarcia wystawy dostąpili: zastępca konsula generalnego, konsul Małgorzata Bąk-Guzik, pomysłodawczyni przedsięwzięcia Anna Tukiendorf-Wilhite i prezes Polish American Chamber of Commerce Stanisław Skoczeń.

https://www.youtube.com/watch?v=EpM1G8C3XlU&feature=youtu.be

http://dziennikzwiazkowy.com/polonia/chicago-dla-skolimowa/

W sobotę 2 czerwca 2018 r. wystawę pokazano w Muzeum Polskim w Chicago, gdzie miała miejsce Polsko-Amerykańska Konferencja Kobiet. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością m.in. Michael Frerichs – skarbnik stanu Illinois, Dorothy Brown-Clerk of the Circuit Court of Cook county i wielu innych ciekawych osób ze świata biznesu.

Wystawa „Poland. A Country of remarkable women” będzie eksponowana w Muzeum Polskim w Chicago przez kolejne dwa tygodnie. Następnie będzie prezentowana w stanie Milwaukee i wróci do Chicago na dużą imprezę „Taste of Polonia”, która odbędzie się na początku września w Centrum Kopernikowskim. Planowane jest jej pokazanie w prestiżowym Thompson Center w śródmieściu Chicago.

Wystawę zrealizowano w partnerstwie z: Instytutem Adama Mickiewicza, Narodowym Instytutem Dziedzictwa, Narodowym Archiwum Cyfrowym, Konsulatem Generalnym RP w Chicago i Stowarzyszeniem „Polish American Chamber of Commerce.

Integralną częścią wystawy jest katalog opatrzony wstępem pani Anny Tukiendorf-Wilhite, President Polish Women in Business, współautorki – obok Violetty Porowskiej, Wicewojewody Opolskiego – koncepcji wystawy. Projekt został zrealizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.