Lipy Sobieskiego w Koszęcinie

Koszecin_lipy12 września obchodzimy 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego. Wygrana koalicji antytureckiej była możliwa tylko i wyłącznie dzięki odsieczy, z którą przybył dla Europy król Jan III Sobieski z 26-tysięczną armią polską. O zwycięstwie przesądził zmasowany atak husarii ze wzgórz wiedeńskich na obóz turecki. Bitwa pod Wiedniem odbiła się głośnym echem w Europie, a Rzeczpospolita zyskała sobie sławę „przedmurza chrześcijaństwa” i „obrońcy Europy”. Imię Sobieskiego znane było całemu światu chrześcijańskiemu i muzułmańskiemu. W 1683 r. dla uznania zwycięstwa wojsk polskich gdański astronom Jan Heweliusz nadał nowoodkrytej konstelacji nazwę „tarcza Sobieskiego”. Dzień zwycięstwa nad Turkami pod Wiedniem papież Innocenty XI ustanowił świętem imienia Maryi, które obchodzone jest do dziś.

akcja - drzewa Sobieskiego - 30-08-2013Na historycznym Górnym Śląsku, przez tereny którego maszerowały polskie wojska, na pamiątkę tego ważnego w dziejach Polski i Europy wydarzenia w 1683 r. sadzono pamiątkowe drzewa – tzw. „drzewa Sobieskiego”. Jednymi z nich były trzy lipy w Koszęcinie koło Lublińca w województwie śląskim. O tym jak ważnymi symbolami polskości na Górnym Śląsku były „drzewa Sobieskiego” świadczy fakt, że w 1942 r. kilku młodych Niemców ścięło trzy lipy Sobieskiego i zniszczyło stojącą obok kapliczkę św. Jana Nepomucena w Koszęcinie koło Lublińca. Akt wandalizmu wymierzony był w pielęgnowany przez mieszkańców symbol polskości. W 1947 r. harcerze z ZHP posadzili nowe lipy w miejscu wyciętych, a pod koniec XX w. z inicjatywy księdza proboszcza odbudowano również kapliczkę. Dziś jedna z głównych ulic Koszęcina nosi imię króla Jana III Sobieskiego, a pamięć o „lipach Sobieskiego” jest wciąż żywa wśród mieszkańców Koszęcina.

Przypominamy, że trwa kampania społeczna Narodowego Instytut Dziedzictwa i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska pod hasłem: „Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom” mająca na celu odszukanie i policzenie „drzew Sobieskiego” lub pozostałości po nich. Szczegóły na stronie: www.gdos.gov.pl.