Od deski do deski – czyli szlakiem kościółków drewnianych ziemi gliwickiej

Pośród kilkudziesięciu wydarzeń kulturalno-edukacyjnych zorganizowanych w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w 28 miejscowościach województwa śląskiego, na szczególną uwagę zasługują imprezy przygotowane przez Muzeum w Gliwicach. Dziesiąta, jubileuszowa edycja Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego – organizowanych w ramach EDD – powiedzie nas szklakiem drewnianych kościołów ziemi gliwickiej.

Piękno i niezwykła atmosfera drewnianej architektury sakralnej, walory artystyczne i emocjonalne, czyni z niej jedną z głównych atrakcji historycznych regionu. Belka tęczowa zdobiona napisami i ornamentami, zacienione „soboty”, pod którymi można się schronić przed deszczem, nasycone żywicą i zapachem kadzidła ściany, na których sceny z historii świętej tworzą Biblię pauperum, Biblię najuboższych… Tegoroczne GDDK to okazja, by nie tylko zwiedzić okoliczne drewniane świątynie, których liczba na terenie ziemi gliwickiej jest imponująca, ale też poznać ich historię, technikę budowy i zdobnictwa.

W ciągu dwóch dni 15 i 16 września odwiedzimy czternaście drewnianych świątyń – w Bojszowie, Gliwicach przy ul. Kozielskiej, Gliwicach-Ostropie, Księżym Lesie, Poniszowicach, Rachowicach, Rudzińcu, Sierakowicach, Sierotach, Smolnicy, Szałszy, Wilczy, Zacharzowicach, Żernicy. Zwiedzanie trwać będzie cały dzień. Do każdego z obiektów zwiedzających dowiezie autokar, a towarzyszyć im będzie przewodnik PTTK, który oprowadzi ich po kościółkach.

Zwiedzanie drewnianych świątyń to nie wszystko! Muzeum w Gliwicach przygotowało szereg imprez towarzyszących, w tym m.in.: wystawę „Małe sacrum” w Zamku Piastwoskim – znajdą się na niej przedmioty związane z religijnością indywidualną – medaliki z wykopalisk archeologicznych, pochodzące z XVI-XVIII w., XVIII-XX-wieczne obrazki religijne, pamiątki chrztu, modlitewniki, różańce… W Willi Caro, na wystawie „Piórkiem i pędzlem”, będzie można zobaczyć obrazy i rysunki śląskich kościółków, autorstwa m.in. Hansa Sattlera i Ireny Nowakowskiej-Acedańskiej. Oprócz tego gliwiccy muzealnicy przygotowali wystawę archiwalnych zdjęć kościołów drewnianych z pierwszej połowy XX w., które po raz pierwszy udostępnione zostaną publiczności, projekcje reportaży autorstwa Jerzego Kołodziejczyka pt. „Najpiękniejsze kościoły drewniane województwa śląskiego”, ukazujące najciekawsze górnośląskie kościoły drewniane, a także prelekcje i wykłady. Uczestnicząc w nich dowiemy się, na czym polega unikalność drewnianych śląskich świątyń na tle innych tego typu budowli w Polsce oraz zapoznamy z tajnikami rzadkich, niezwykle interesujących malowideł zdobiących podgliwickie kościółki czy z problemami związanymi z ich konserwacją.

W bogatym programie GDDK nie zabraknie również specjalnych pokazów w ogrodzie Willi Caro, dzięki którym będzie się można przekonać, że ciesielka jest sztuką. Mistrzowie tego rzemiosła pokażą sposoby łączenia drewnianych bali w ścianach za pomocą różnych specjalnych nacięć ciesielskich oraz metodę krycia dachu gontami. Cieślom towarzyszyć będą rzeźbiarze – amatorzy, tworzący drewniane rzeźby świętych. Na Rynku w Gliwicach natomiast zaprezentowana zostanie wystawa plenerowa „Od deski do deski – czyli szlakiem drewnianych kościółków ziemi gliwickiej” prezentująca współczesne zdjęcia drewnianych świątyń. Przywoła nie tylko mistyczną aurę tych niezwykłych budowli, ale będzie także hołdem złożonym ich twórcom, w zdecydowanej większości anonimowym. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Polecamy!

Za: www.edd2012.pl

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum w Gliwicach