Magiczne szkatułki wyszły pięknie!

W sobotę, 22 czerwca 2024 r. w pięknych wnętrzach „Manfredusa” w Łączniku Katarzyna Szpakowska uczyła przygotowywać i ozdabiać drewniane szkatułki na bibeloty. Ozdabiano oczywiście we wzór opolski, czyli kwietne motywy zaczerpnięte  z opolskich kroszonek.

Ozdabianie szkatułek to, jak się okazało podczas warsztatów, dość długi proces. Najpierw prowadząca pokazała jak przygotować szkatułkę do malowania: trzeba było śrubokrętem rozkręcić wszystkie metalowe części i wyszlifować papierem ściernym drewnianą powierzchnie, aby farba ładnie ją pokryła. Potem uczestnicy warsztatów musieli dokonać wyboru dwóch kolorów farb do swoich szkatułek – jedną na zewnątrz, a drugą do wnętrza magicznego pudełeczka na skarby.

Gdy pomalowane części drewna schły sobie na słoneczku, Katarzyna Szpakowska, posiłkując się prezentacją, opowiedziała o wzorze opolskim, szkatułkach i znaczeniu kolorów, które uczestnicy warsztatów sami sobie wybrali. Ponieważ jedną z uczestniczek warsztatów była dr hab. inż. Aleksandra Kawala-Sterniuk zajmująca się badaniem ludzkiego mózgu, to można było dowiedzieć się o tym, jak dobroczynny wpływ na nasz mózg mają prace ręczne i w ogóle rękodzieło.

Po prelekcji i krótkiej przewie, przystąpiono do najważniejszej części procesu, czyli ozdabiania szkatułek w kwietne wzorki. Na koniec trzeba było wszystko pokryć impregnatem. Magiczne, kwietne szkatułki stworzone pod okiem utalentowanej Katarzyny Szpakowskiej (uczennicy Mistrzyni Tradycji Małgorzaty Matei), wyszły po protu pięknie! Każda jest inna, każda ciekawa i co najważniejsze – każda własnoręcznie ozdobiona!