Zielony Kanion na rzece Manavgat

Turkus wody, szare, strome zbocza wapiennych gór porośnięte drzewami iglastymi, wyschnięte białe konary drzew wystające ze szmaragdowej tafli wody. Zieleń, turkus i błękit – odcienie, które znajdują się obok siebie na kole barw tworząc najlepsze zestawienie. Drzewa rosnące wydawałoby się w niemożliwych miejscach… Pełna harmonia krajobrazu, która cieszy oko, a do której stworzenia człowiek przyłożył swoją rękę.

Zielony Kanion to sztucznie stworzone górskie jezioro na rzece Manavgat w tureckiej Antalyi. Znajduje się 12 km na północ od wodospadów na rzece Manavgat. Dzięki stworzonej przez człowieka tamie, wody rzeki zbierające się w Górach Taurus utworzyły jezioro. Ta tama to jedyna na świecie zapora wodna, po której pływają wycieczkowe statki obwożące rzesze turystów. To przykład alternatywnej turystki wprowadzonej przez rząd turecki. Nie bez znaczenia jest pewnie fakt, że minister turystyki prowadzi własne biuro turystyczne i ma świadomość jak wielkie zyski kraj czerpie z turystyki.

Rejs po jeziorze – proponowany przez wszystkie biura turystyczne w rejonie Manavgat i Side – obejmuje wpłynięcie do Małego i Wielkiego Kanionu aż do źródła rzeki Manavgat, które niestety będzie można zobaczyć jedynie kątem oka przez krótką chwilę…

Nazwa „Zielony Kanion” została wymyślona na potrzeby turystki. Turcy nazywają ten zbiornik po prostu Zbiornikiem Zaporowym Oymapinar Baraji w Manavgat. Wyraz Oymapinar, czyli „wyrzeźbione źródło” oddaje doskonale to, czym jest ten zbiornik, który postawiono w 1984 r. w celu zapewnienia dostaw prądu miastom na wybrzeżu tzw. Riwiery Tureckiej. Zaporę budowano 20 lat i kosztowała życie i zdrowie wielu robotników. Jest to zapora łukowa o wysokości 185 m – piąta (spośród 300) pod względem wielkości tama w Turcji. Spiętrzone przez zaporę wody rzeki Manavgat utworzyły sztuczne, niezwykle malownicze jezioro. Zbiornik ma powierzchnię 4,7 km kw., a jego całkowita powierzchnia wynosi ok. 700 tys metrów sześciennych. Uroda tego miejsca, piękne widoki na góry Taurus, zatopione w jeziorze drzewa, błękit, turkus i zieleń – wszystko to sprawiało, że Turcja rozwija tu z powodzeniem turystykę alternatywną.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej atrakcji historycznej! W pobliżu drogi dojazdowej do zbiornika Oymapinar znajduje się długi odcinek rzymskiego akweduktu z II w. n.e., który dostarczał wodę pitną do miasta Side. Akwedukt biegł na odcinku ok. 30 km i to niemal w linii prostej. Konstrukcja składa się z 22 mostów, 16 tuneli o łącznej długości 13 km. Akwedukt dostarczał wodę ze źródła krasowego Dumanli (co znaczy „zamglone”), której nazwa powstała od wodnej mgiełki unoszącej się nad wodą. Niestety pierwsze 3 km akweduktu zostało zalane wodą podczas budowy zapory wodnej…

Polecamy:

https://turcjawsandalach.pl/content/zbiornik-zaporowy-oymap%C4%B1nar