Nagrody wręczone uczestnikom X (O)polskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych

W poniedziałek 11 marca laureaci i uczestnicy X Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych odebrali nagrody i dyplomy. Wydarzenie zorganizowano w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

W kategorii dorosłych po raz czwarty z rzędu zwyciężył Jarosław Jurkowski z Zakrzowa. Na swoim koncie ma również dwukrotne zdobycie drugiego miejsca. Raz stanął także na najniższym stopniu podium. Zapytaliśmy, jak przygotowuje się do zmagań.

– Na bazie książek, które otrzymywałem w poprzednich konkursach, w kolejnych było łatwiej, bo nie musiałem już gromadzić literatury. Poza tym sporo informacji jest na Facebooku, śledzę wiele profili, między innymi Muzeum Żołnierzy Wyklętych – zdradza Jarosław Jurkowski.

Ponadto wskazuje, że przygotowanie do konkursu nie jest zadaniem bardzo trudnym.

– Jeżeli 20 pytań jest o dwóch postaciach to naprawdę nie jest aż tak trudno się przygotować, a pozostałe dziesięć to już jak się trafi – mówi Jarosław Jurkowski.

Dobrze poradzili sobie również młodsi uczestnicy.

– Dużo było myślenia podczas tego testu, Przyznam, że nie znałem odpowiedzi na wszystkie pytania, ale dało się wydedukować – dzieli się laureat w kategorii szkół ponadpodstawowych Konrad Walasik z Namysłowa.

Od kilku lat organizatorzy wskazują patronów poszczególnych edycji testu. To im poświęcona jest większość pytań w danej edycji.

– Chcemy w ten sposób z jednej strony przypomnieć o konkretnych, często pozostających nieco w zapomnieniu uczestnikach powojennej konspiracji niepodległościowej, a z drugiej wyjść naprzeciw uczestnikom, aby mieli możliwość jak najlepszego przygotowania się do rywalizacji – wskazuje Tomasz Kwiatek

Patronami dziesiątej edycji byli dwaj cichociemni. Pierwszy z nich to ppłk Maciej Kalenkiewicz ps. „Kotwicz”, który w sierpniu 1944 roku zginął w bitwie pod Surkontami stoczonej przez żołnierzy AK z wojskami NKWD. Drugim był major Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”, który w marcu 1947 roku został aresztowany w Nysie przez UB. W tym roku przypada 75. rocznica jego śmierci.

Przez dekadę wydarzenie organizowane przez Fundację „Dla Dziedzictwa” i partnerów wyrobiło sobie mocną markę. Dzięki temu uczestnicy mogą liczyć na wartościowe nagrody finansowe i rzeczowe. Za zdobycie miejsc na podium laureaci otrzymali:

  • I miejsca – 500 zł
  • II miejsca – 300 zł
  • III miejsca – 200 zł

Od dziesięciu lat opolska Fundacja „Dla Dziedzictwa” wraz z partnerami organizuje Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. W rywalizacji uczestniczą dzieci, młodzież i dorośli. Wydarzenie cieszy…

Marcin Żukowski

Marcin Żukowski

Przyznanie nagród finansowych było możliwe dzięki wsparciu opolskiego ratusza. Ponadto zdobywcy pierwszych miejsc odebrali srebrne monety okolicznościowe przekazane przez Narodowy Bank Polski oddział w Opolu, wydane w ramach serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”. Na monetach uwieczniony został wizerunek Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Ponadto dla każdego z uczestników przewidziano pakiet materiałów edukacyjnych przekazanych m.in. przez Instytut Śląski w Opolu.

W ramach spotkania wręczono także odznaki „Śladami Bartka”. To turystyczny projekt opolskiej Fundacji „Zawołać po imieniu”, w ramach którego, aby zdobyć odznakę, należy odwiedzić przynajmniej trzy miejsca związane z żołnierzami Zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flamego „Bartka”. W Beskidzie Śląskim, Beskidzie Żywieckim i okolicy Czechowic-Dziedzic zamontowano w sumie 20 tablic edukacyjnych przybliżających losy tych partyzantów. Zdobywcy miejsc pierwszych i drugich otrzymali historyczne przewodniki turystyczne po tych miejscach.

Marcin Żukowski

Autor: Marcin Żukowski, za NTO.PL