Igłą malowane – haft kaszubski szkoły borowiackiej i tucholskiej

Bory Tucholskie, kraina lasów granicząca z Kaszubami w północno-środkowej części zamieszkiwana jest przez Borowiaków Tucholskich. Region ten, poza charakterystyczną gwarą, architekturą drewnianą i kuchnią, posiada bogate tradycje hafciarskie.

Główny ośrodek szkoły tucholskiej haftu kaszubskiego powstał w latach sześćdziesiątych XX wieku w Tucholi, poza Kaszubami, ale z silnymi wpływami sztuki ludowej tego regionu. Jest to jedna z trudniejszych szkół haftu wymagająca od tworzących dobrego wyczucia i rozłożenia palety barw, która obejmuje co najmniej jedenaście kolorów od złota do bursztynu. Haft tucholski znajdziemy na płótnie białym, ale także bardzo często na szarym. Charakterystycznymi motywami są: stokrotka, storczyk, róg obfitości, kilka odmian chabru, makówka i niezapominajka.

Szkoła borowiacka wywodzi się z ośrodka tucholskiego. Wzory tego haftu mocno opierają się na szkole żukowskiej, ale skrajnie inna jest kolorystyka. Na początku w hafcie borowiackim stosowano jeden odcień koloru żółtego, w miarę upływu lat rozszerzono tę skromną paletę o kolejne trzy odcienie tej barwy. Współczesny haft borowiacki obejmuje siedem kolorów: jasnożółty, słoneczny żółty, złoty przyćmiony, złoty brąz, złoty oliwkowy, pomarańczowy i brązowy. Cechą różniącą wzory borowiackie od innych szkół jest przecinanie się łodyg i wąsów, tworzących ciekawe kompozycje. W motywach znajdziemy często: węzełki (kropki) oraz płatki kwiatów dzielone na pół.

Warsztaty hafciarskie zorganizowane w ramach II Opolskiego Etnofestiwalu, będą okazją do zapoznania się z tym pięknym, choć wymagającym dużego kunsztu dziedzictwem kulturowym Pomorza. Uczestnicy wyjdą z zajęć z własnoręcznie ozdobioną małą serwetką lub zakładką do książki, które wykonają pod okiem twórczyń ludowych z Klubu Złotych i Bursztynowych Barw w Tucholi. Warsztaty odbędą się w dwóch turach: 10.00-13.00 i 15.00-18.00. Wstęp wolny, bez zapisów.

Warsztaty zorganizowało Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.

Oprac. Agnieszka Domańska

specjalistka ds. kreacji i organizacji // Creation and organization specialist
Nadbałtyckie Centrum Kultury // The Baltic Sea Cultural Centre

Fot. Tucholski Ośrodek Kultury, NCK w Gdańsku

Polecamy:

Nadbałtyckie Centrum Kultury na EtnoFestiwalu w Niemodlinie

https://www.toktuchola.pl/wernisaz-wystaw-borowiackiej-sztuki-ludowej

https://www.tuchola.pl/strona/kultura-tworcy-ludowi/338-klub-haftu-zlotych-i-bursztynowych-barw

https://plus.pomorska.pl/igla-zlotem-i-bursztynem-smigaja-juz-czterdziesci-lat/ar/9722146

https://tuchola.naszemiasto.pl/finisaz-wystawy-pt-babskie-zywioly-w-muzeum-borow/ar/c13-8984501