Nadbałtyckie Centrum Kultury na EtnoFestiwalu w Niemodlinie

Współorganizatorem najbliższej odsłony Opolskiego EtnoFestiwalu jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, które w ramach cyklicznego projektu „Remusowa kara, czyli Pomorze w podróży”, promuje kulturę Pomorza w Polsce i za granicą. NCK od kilku lat metaforycznie wypełnia swoją karę (rodzaj wózka) interesującymi dokonaniami z dziedziny sztuk wizualnych, literatury i in. i przemierza z nią świat niczym Remus, tytułowy bohater epopei kaszubskiej Aleksandra Majkowskiego „Życie i przygody Remusa”.

Do tej pory projekt dotarł m.in. do Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie, Skansenu w Maurzycach i Cubic Art Space w Greifswaldzie.

W programie II Opolskiego Etnofestiwalu znajdzie się kilka pomorskich akcentów; będą to przede wszystkim warsztaty: haftu kaszubskiego szkoły borowiackiej i tucholskiej (poprowadzą je twórczynie z Klubu Haftu Złotych i Bursztynowych Barw z Tucholi), malowania fliz, czyli ozdobnych płytek, które do dziś znajdują się na ścianach niektórych żuławskich domów, a także tworzenia motanek dekorowanych stemplami. Wydarzenie wieczoru – koncert zespołu Kiev Office – ma szansę wnieść istotny głos w dyskusji o dziedzictwie kulturowym, bowiem gdyńska grupa nie boi się podejmowania trudnych tematów i swoją ostatnią płytę poświęciła kulturze Słowińców – nieistniejącej już społeczności Kaszubów Nadłebskich, poddawanych w toku dziejów przymusowej germanizacji i polonizacji. Swoistą klamrą spinającą wszystkie wydarzenia będzie monumentalna (2×3 metry!) tkanina Barbary Sidor „Planeta Ziemia”. Artystka za pomocą techniki linorytu prezentuje swoją wizję świata z jego bogactwem kulturowym i przyrodniczym. Warto zatrzymać się przy pracy, by wyłowić jak najwięcej smakowitych szczegółów.

NCK zaprasza również do swojego stoiska, gdzie każdy chętny otrzyma bezpłatne publikacje (m.in. mapy i przewodniki turystyczne od Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej) oraz drobne gadżety.

Fotografie: Paweł Jóźwiak, Hanna Drobchenko, Beata Grudziecka, Barbara Sidor, Paweł Jaremczuk

koordynatorka projektu „Remusowa kara, czyli Pomorze w podróży”: Agnieszka Domańska, [email protected]

Nadbałtyckie Centrum Kultury w mediach:

STRONA WWW: https://www.nck.org.pl/pl

FACEBOOK: https://www.facebook.com/NadbaltyckieCentrumKulturywGdansku

INSTAGRAM: https://www.instagram.com/nckgdansk/