Film o Annie Walentynowicz – matce Solidarności

Pokaz filmu dokumentalnego pt. „Skąd przychodzimy, Kim jesteśmy, Dokąd Zmierzamy” o Annie Walentynowicz w reż. Krzysztofa Wojciechowskiego i Jerzego Zalewskiego odbędzie się 5 kwietnia o godz. 17.00 w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie. Emisja filmu i dyskusja po filmie transmitowana będzie na żywo na profilu facebook Stowarzyszenia „W Trosce o Dom Ojczysty” im. Anny Walentynowicz.

Wydarzenie organizowane jest Stowarzyszenie „W Trosce o Dom Ojczysty” im. Anny Walentynowicz we współpracy z Klubem Publicystyki Kulturalnej SDP w niemalże przeddzień 13. rocznicy śmierci Anny Walentynowicz – matki Solidarności.

fot. zbiory IPN – Oddział w Gdańsku

Film dokumentalny pt. „Skąd przychodzimy, Kim jesteśmy, Dokąd Zmierzamy” w reż. Krzysztofa Wojciechowskiego i Jerzego Zalewskiego to obraz pokazujący niezłomną bohaterkę NSZZ „Solidarność”, począwszy jej od dzieciństwa na Ukrainie poprzez czasy stalinowskie w Polsce, aż do śmierci w Smoleńsku. Film opiera się na trzech głównych liniach narracyjnych splatających się w żywą i ciekawą opowieść, w której losy prostej dziewczyny z „Kresów” splatają się w sposób niebanalny z historią. Wątek pierwszy – mówi o najważniejszych wydarzeniach z życia prywatnego i zawodowego Anny Walentynowicz, o jej pracy – spawaczki i suwnicowej, o działalności w Lidze Kobiet. W końcu lat 70-tych Walentynowicz działa w Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża, za co zostaje usunięta z pracy. W jej obronie wybucha strajk Sierpnia’80. Mimo że jest jednym z przywódców „Solidarności”, zostaje zmarginalizowana przez Wałęsę. Lata 80-te to działania antykomunistyczne i pobyty jej w więzieniu. Przeciwniczka negocjacjom Okrągłego Stołu i III RP, skazana na polityczny niebyt, jej renesans nastąpił dopiero za prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Ginie w katastrofie smoleńskiej. Drugi wątek – to podróż syna i wnuka na Ukrainę i odkrywanie prawdy o pochodzeniu Anny Walentynowicz i jej korzeni. Wątek trzeci – opowiada o tym, jak syn i wnuk, dwa lata po tragicznej śmierci Bohaterki w katastrofie smoleńskiej, muszą zmierzyć się z poszukiwaniem zwłok matki i babci, by zgodnie z wolą zmarłej pochować ją w grobie obok ukochanego męża. Poszukują Jej zwłok, a także prawdy o Niej.

Film powstawał na przestrzeni ponad 20 lat, ale poza telewizją „Republika” nie był jeszcze emitowany. Realizatorzy od 2000 r. towarzyszyli z kamerą Annie Walentynowicz w jej działaniach na rzecz Polski, towarzyszyli synowi i wnukowi w czasie peregrynacji zwłok matki i babci po Polsce w 2012 r. oraz ich podróży w 2014 r. na polskie Kresy, gdzie urodziła się Anna Walentynowicz. Wracali tam zresztą z kamerą jeszcze kilka razy.

Transmisja live będzie dostępna za pośrednictwem platformy Facebook

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/event/1583999852119447?ref=newsfeed