Tomasz Kwiatek z Fundacji „Dla Dziedzictwa” pobiegł tropem wilczym

Nasza fundacja już drugi raz aktywnie uczciła Żołnierzy Niezłomnych biorąc udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Łączymy patriotyzm z wiedzą – organizując Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych i sportem.

Opolski bieg odbył się 5 marca br. w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych na trasie od kąpieliska „Bolko” przez Wyspę Bolko i z powrotem do kąpieliska „Bolko” w Opolu (7 Dzielnica Miasta Opole). W biegu wzięło udział kilkaset osób. Uczestnicy startowali na dwóch dystansach. Pierwszy liczył 10 km i przeznaczony był dla bardziej doświadczonych biegaczy. Ten dystans pokonał Tomasz Kwiatek, prezes fundacji „Dla Dziedzictwa” z wynikiem 0:49:15 i średnią prędkością 12.20 km/h.

„To o dwie minut lepiej niż przed rokiem. Ale poza wynikiem najważniejszy jest fakt, że idea biegów ku czci „Wyklętych” gromadzi tłumy.  Udział kilkuset uczestników w taką ciężką pogodę, to dowód na to, że przez sport można promować polską historię. Trzeba też ponieś wysiłek, który bardziej przybliża idee, o które walczyli Niezłomni też ponosząc wielki wysiłek i ofiarę. To bardzo przemawia do młodego pokolenia” – mówi Tomasz Kwiatek, organizator dziewięciu edycji Testów Wiedzy Żołnierzy Wyklętych.

Córka prezesa, Klaudia Kwiatek wystartowała w symbolicznym dystansie o długości 1963 m, co było nawiązaniem do roku śmierci sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek”, który zginął w obławie w 1963 roku. 11-latka przebiegła ten dystans w 14 minut, zajmując 5 miejsce w kategorii dzieci do 18 roku życia.

Współorganizatorami Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Opolu byli: Stowarzyszenie Kibiców Odry Opole Jedna Odra i Stowarzyszenie Biało-Czerwone Opole, Młodzież Wszechpolska, Delegatura IPN w Opolu i 7 Dzielnica Miasta Opole, która przygotowała dla uczestników ciepły posiłek i gorącą herbatę.