Batik i kwas – ostatnie elementy pracy z jajkiem uczniów Teresy Soboty

Pisanie pisanek techniką batikową i wytrawianie barwnych skorupek kwasem, to ostatnie elementu programu szkoleniowego uczniów Mistrza Tradycji – Teresy Soboty z Olszowej.

Uczennice twórczyni ludowej poznały nowe techniki zdobienia jaj. Na jednych z zajęć mistrzyni uczyła je wytrawiać wzór na jaku kwasem za pomocą patyczków kosmetycznych. Technika wytrawiania polega na wytrwaniu kwasem solnym lub sokiem z cytryny wzorków na zafarbowanym jajku. Teresa Sobota poznała tę technikę już w dzieciństwie i stosowała przez lata, w wolnych chwilach między drapaniem kroszonek.

– „Zanurzamy czubek patyczka w kwasie. Rysujemy swój wzór na skorupce. Nadmiar kwasu wycieramy ściereczką. Kwas wytrawia kolor, więc trzeba uważać, żeby nie rozmazać konturów i nie pobrudzić rąk podczas pracy. Gdy jajo jest już ozdobione, opłukujemy je zimną wodą i wycieramy oklepując ściereczką” – tłumaczy twórczyni ludowa.

Zupełnie inną techniką jest pisanie pisanek metodą batikową. Jak pisać na jajku woskiem, opowiedziała połączona on-line z uczennicami wybitna polska pisankarka Helena Wojtasik, dyrektor Tułowickiego Ośrodka Kultury i prezes opolskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

– „Pani Helena opowiedziała nam całą historię pisanki na Śląsku, a także pokazała nam jak się pisze szpilką woskiem na jajku. To bardzo fajna zabawa, a najlepsze jest to barwienie jajek w różnych kolorach. Bardzo mi się to podoba” – twierdzi 10 letnia Natalka.

Na jednych z ostatnich zajęć młode depozytariuszki kroszonkarstwa przenosiły własne wzory z kroszonek na czarne kartki papieru.

-„To już takie zabawy ze wzorem z kroszonek. Ja swój wzór przeniosłam na materiał i zrobiłam sobie sukienki z własnym wzorem” – wyjaśnia twórczyni.

Efekty siedmiomiesięcznej nauki grupy uczennic Teresy Soboty poznamy 15 grudnia 2022 r. podczas uroczystego zakończenia projektu w Miejsko-Gminnym Ośrodku Działalności Kulturalnej w Ujeździe.

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat medialny: