Promocja płyty „Ja Jestem” w WBP Opole już za nami

W  czwartek 24 listopada 2022 r., o godz. 17.00 w czytelni WBP Opole odbyło się spotkanie z Grzegorzem Płonką promujące najnowszą płytę pt. „Ja Jestem” wydaną przez Fundację „Dla Dziedzictwa”. Spotkanie prowadził Tomasz Kwiatek, który przedstawił sylwetkę Grzegorza Płonki nie tylko jako muzyka i wokalisty, ale także publicysty, społecznik i autora książek.

Artysta był pytany o inspirację na  tytuł „Ja Jestem”. Gdzie była płyta nagrywana. Kiedy powstał pomysł na płytę i co było przyczyną. inspiracją do jej zrobienia i  kiedy był nagrywana? – na te pytania odpowiedzi mogli usłyszeć nieliczni zebrani w czytelni WBP. Dodatkowo pytanie dlaczego taki wybór czterech mistyków otworzył dyskusję między prowadzącym a artystą. Przypomnijmy na płycie można usłyszeć teksty mistyków Pseudo Dionizego Areopagity który tworzył w V wiek, Mistrza Eckharta z XIII w., św. Jana od

Krzyża – XVI w., i Angelusa Silesiusa z XVII w. Zebrani mogli poznać mistrza Eckhart, który był sądzony na Trybunale św. Inkwizycji, czy św. Jan od Krzyża. który był więziony i głodzony za głoszone słowo. Natomiast Agelus Silesius można było próbować zrozumieć choć sformułowania, „że Boga nie da się zdefiniować – jest On zarazem Wszystkim i Niczym, Bytem i Nicością” – były trudne do zrozumienia. „Wobec swego Stwórcy człowiek jest niczym, a przecież tylko w człowieku, obrazie Boga, może On kontemplować samego Siebie” – jak pisał „Śląski Anioł”. – „Tak więc człowiek powinien całkowicie wyrzec się samego siebie, wyniszczyć się wewnętrznie, aby stać się tym, kim naprawdę jest – odblaskiem boskości, bytem wiecznym” – głosił Silesius w XVII w. w ówczesnym  Wrocławiu.

Następne spotkanie z artystą zaplanowane jest na 18 grudnia u kolejnego partnera płyty Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Płytę można zamówić do domu poprzez link www.zrzutka.pl/z/ja-jestem/

Kim jest Grzegorz Płonka: Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.Wokalista i lider zespołów: Grzegorz Płonka Trio, LIGOCIANIE i FANGA. W swym dorobku artystycznym posiada 6 płyt CD (m.in. „Nadstawcie ucha, kochani ludkowie”) z autorskimi opracowaniami śląskiej muzyki tradycyjnej. Współpracował m.in. z Michałem Urbaniakiem, Józefem Skrzekiem, Józefem Brodą, Marcinem Pospieszalskim. Autor kilku książek oraz wielu publikacji prasowych. Autor scenariuszy dużych plenerowych imprez, m.in. widowiska powstańczego „Zaczęło się w Mysłowicach” (2019). Brał udział w  filmach dokumentalnych, dotyczących historii i kultury Śląska – „Zbuntowany Śląsk. Gawęda o walkach społecznych na Górnym Śląsku” oraz „Pięść i dynamit”, w których zaśpiewał kilka pieśni tradycyjnych. Wystąpił w programie telewizyjnym „Wielkanoc na Śląsku”, w którym prowadził rozmowy z zaproszonymi gośćmi oraz zaśpiewał własną kompozycję do słów Angelusa Silesiusa (tłum. Andrzej Lam) pt. „Cherubinowy wędrowiec I – O Zmartwychwstaniu”.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Horyzonty historii”,  dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Linki:

https://opole.tvp.pl/64736356/ambientowa-podroz-przez-slask-nowa-plyta-grzegorza-plonki

https://wbp.opole.pl/kalendarz/wydarzenie/702-spotkanie-z-grzegorzem-plonka