Grzegorz Płonka i „Ja Jestem” w WBP Opole

Już w ten czwartek 24 listopada 2022 r., o godz. 17.00 w WBP Opole – Czytelnia (ul. Piastowska 18), odbędzie się spotkanie z Grzegorzem Płonką promujące najnowszą płytę pt. „Ja Jestem” wydana przez Fundację „Dla Dziedzictwa”. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Grzegorz Płonka to muzyk, wokalista, publicysta, społecznik i popularyzator śląskiej kultury. Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wokalista i lider zespołów: Grzegorz Płonka Trio, LIGOCIANIE i FANGA. W swym dorobku artystycznym posiada 6 płyt CD (m.in. „Nadstawcie ucha, kochani ludkowie”) z autorskimi opracowaniami śląskiej muzyki tradycyjnej. Współpracował m.in. z Michałem Urbaniakiem, Józefem Skrzekiem, Józefem Brodą, Marcinem Pospieszalskim. Autor kilku książek oraz wielu publikacji prasowych. Autor scenariuszy dużych plenerowych imprez, m.in. widowiska powstańczego „Zaczęło się w Mysłowicach” (2019). Brał udział w  filmach dokumentalnych, dotyczących historii i kultury Śląska – „Zbuntowany Śląsk. Gawęda o walkach społecznych na Górnym Śląsku” oraz „Pięść i dynamit”, w których zaśpiewał kilka pieśni tradycyjnych. Wystąpił w programie telewizyjnym „Wielkanoc na Śląsku”, w którym prowadził rozmowy z zaproszonymi gośćmi oraz zaśpiewał własną kompozycję do słów Angelusa Silesiusa (tłum. Andrzej Lam) pt. „Cherubinowy wędrowiec I – O Zmartwychwstaniu”.

Grzegorz Płonka za swą działalność popularyzującą śląską kulturę został uhonorowany między innymi:
– wyróżnieniem Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie za zaangażowanie w organizację 23 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce pt: „Utracone dziedzictwo” (2015),
– tytułem „Hanys 2017” (2017),
– Nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego (2018),
– Nagrodą im. Karola Miarki w województwie śląskim za rok 2020, przyznawaną przez Zarząd Województwa Śląskiego.
– Nagrodą Prezydenta Miasta Katowic w dziedzinie kultury (2021).

Prowadzenie spotkania: Tomasz Kwiatek, wydawca najnowszej płyty „Ja Jestem” Grzegorza Płonki.

Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Horyzonty historii”,  dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Linki:
https://wbp.opole.pl/kalendarz/wydarzenie/702-spotkanie-z-grzegorzem-plonka

https://zrzutka.pl/z/ja-jestem