Rogale świętomarcińskie

Znają je wszyscy. Rogal z nadzieniem z białego maku z cukrem, okruchami ciasta biszkoptowego, masą jajeczną, margaryną, orzechami, rodzynkami, owocami w syropie lub kandyzowanymi (czereśnie, gruszka, skórka pomarańczowa) oraz aromatem migdałowym już dawno podbił podniebienia Polaków. Rzemieślnicy zrzeszeni w Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu sprzedają w Dniu Świętego Marcina średnio 250 ton tego wyrobu, natomiast w skali rocznej sprzedaż wynosi 500 ton, co stanowi 2,5 miliona sztuk rogali!

Mało kto wie, że aby cukiernia mogła używać nazwy „rogale świętomarcińskie”, musi uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego, która powstała z inicjatywy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Izby Rzemieślniczej i Urzędu Miasta Poznania. W 2015 roku certyfikat taki uzyskało 101 piekarni i cukierni. Rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1070/2008 z dnia 30 października 2008 r. nazwa „rogal świętomarciński” została wpisana do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej.

Skąd się wzięła ta tradycja? Wiąże się ze św. Marcinem, który znany był ze swojej dobroci i pomocy biednym. Jak głosi legenda, pewnego dnia odwiedzając wiernych na swoim białym koniu zgubił podkowę, którą podniósł miejscowy cukiernik i wzorując się jej kształtem uformował ciasto z migdałami. Gdy rogale były upieczone – pamiętając o intencjach świętego – rozdał je potrzebującym.

Rogale świętomarcińskie były już na poznańskich ulicach w 1860 r., kiedy to w „dzienniku Poznańskim” opublikowano reklamę tego znakomitego wypieku. W 2 połowie XIX wieku, na poznańskich ulicach w dniu 11 listopada bogatsi mieszkańcy miasta kupowali smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo. Rogale cieszyły się takim powodzeniem, że zwyczaj wypieku w 1901 r. przejęło Stowarzyszenie Cukierników. Ich historię prezentuje Rogalowe Muzeum Poznania zlokalizowane n Starym Rynku w Poznaniu.

https://rogalemarcinskie.pl/