Wyczarowany z drewna jodłowego kościół w Obórkach nieustannie zachwyca

Grzegorz Naumowicz, znawca architektury drewnianej na Śląsku zabrał nas w inspirującą podróż po kościele pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Obórkach. Ten wyczarowany z drewna, wyjątkowo cenny zabytek okazał się pełen tajemnic, które historyk i zabytkoznawca odkrył przed nami.

Ekspert opowiedział o wszystkich fazach budowy świątyni pochodzącej z XV wieku. Wyjaśnił zawiłości konstrukcyjne i budowlane oraz omówił na czym polegają badania dendrochronologiczne i architektoniczne, które przewróciły do góry nogami dotychczasową wiedzę na temat kościoła w Obórkach i sprawiły, że możemy dziś zaliczyć zabytek do grona najstarszych kościołów drewnianych w Polsce. Dowiedzieliśmy się m.in., że kościół wzniesiono w konstrukcji mieszanej – ściana wschodnia i południowa prezbiterium oraz północna i południowa nawy zbudowano z drewna w konstrukcji zrębowej, od północy do prezbiterium przylega murowana zakrystia, którą dobudowano na początku XVI wieku. Ściana zachodnia nawy również w dużej części została wymieniona na murowaną. Od południa do nawy dobudowano kruchtę wejściową w konstrukcji szkieletowej, a od zachodu szkieletową wieżę. Mogliśmy też zobaczyć – wskazane przez Grzegorza Naumowicza – znaki ciesielskie na konstrukcji szkieletowej kruchty. Ekspert opowiedział również o wystroju i wyposażeniu kościoła, o polichromiach na ścianach i stropie, a także pokazał najcenniejsze gotyckie elementy historycznej budowli. Uwagę słuchaczy przykuły zwłaszcza kute okucia gotyckie o motywie rombu i półkola na drzwiach do zakrystii, a także ciekawy zamek drewniany z zasuwą.

Nie zabrakło oczywiście wątków historycznych, odniesień do historii Śląska, dziejów kościoła i regionu. Okazało się, że zabytki wcale nie muszą być nudne, a zwiedzanie w towarzystwie eksperta, to świetny sposób na odpoczynek i spędzanie czasu wolnego.

Zwiedzanie zamkniętego na co dzień kościoła odbyło się w ramach tegorocznej 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa odbywającej się w Polsce pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”.