Wariacje na drewnie

W Olszowej u Mistrza Tradycji – twórczyni ludowej Teresy Soboty praca wre. Grupa jest bardzo zgrana. Wszyscy uzupełniają się wzajemnie, każdy jednak pracuje z jajkiem samodzielnie szukając własnego wzoru, który stanie się ich znakiem rozpoznawczym. Po każdych zajęciach uczestnicy warsztatów nabierają większej pewności w pracy z jajkiem.

Ostatnio dla urozmaicenia zajęć, uczestnicy rysowali motywy kwietne i obrazki na elementach drewnianych. Aby zdobyć nowe doświadczenia w zakresie tworzenia, Pani Teresa Sobota pokazała swoim uczniom technikę, która również pozwala osiągnąć unikalne i niepowtarzalne efekty zdobnicze. Przy pomocy uniwersalnych narzędzi wyrazu artystycznego, z których chętnie korzystają dzieci, jak i dorośli twórczyni ludowa uczyła swoich podopiecznych rysunku. Wielobarwne markery stały się narzędziem kreacji, dzięki którym uczestnikom udało się idealnie zarysować kontury kwiatów, które następnie zostały perfekcyjnie i klarownie wypełnione kolorem. W efekcie końcowym powstały praktyczne, ale i wyjątkowe podstawki pod kubek!

– Malowaliśmy markerami i rożnego rodzaju mazakami zwracając uwagę, by się nie rozmazywały. Wszystko na zasadzie prób i błędów, aby efekt końcowy był zadowalający. Dużo oczywiście zależy od rodzaju drewna na jakim się maluje. Trzeba też wypracować technikę bo jest to inna praca niż na kartce papieru” – tłumaczy Teresa Sobota.

Zajęcia kroszonkarstwa u pani Teresy Soboty zawsze przebiegają w miłej, rodzinnej atmosferze. Poza pracą i nauką, jest czas na luźne rozmowy przy ciastku i soku, czy herbacie.

Projekt pn. „Mistrz Tradycji – twórczyni ludowa Teresa Sobota z Olszowej” realizowany w 2022 r. przez Fundację „Dla Dziedzictwa” w ramach programu MKiDN „Kultura ludowa i tradycyjna”, zadanie nr. 9 „Mistrz Tradycji”. Prowadzenie nauki – szkolenia przez konkretnego „mistrza” (przekaz bezpośredni wiedzy i umiejętności osobom szczególnie zainteresowanym praktyczną kontynuacją danej profesji).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

Partnerzy:

 

Patronat medialny: