Pamiątkowe drzewo – lipa Powstańców Śląskich w Opolu

W poniedziałek, 20 czerwca 2022 r. Fundacja „Dla Dziedzictwa” wspólnie z Nadleśnictwem w Opolu posadziła lipę drobnolistną z okazji ustanowionego na 20 czerwca Narodowego Święta Powstań Śląskich. Pamiątkowe drzewko wkopano na skwerze Zbigniewa Herberta przy ul. ks. Konstantego Damrota w Opolu, naprzeciwko gmachu Narodowego Banku Polskiego. Drzewo ma być żywym pomnikiem historii i przypominać o poświęceniu Polaków walczących w powstaniach, a także przypominać o tym święcie ustanowionym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

– „Nieprzypadkowo wybrano właśnie lipę, ten gatunek drzew był bowiem znakiem rozpoznawczym osób głosujących za Polską podczas plebiscytu w 1921 roku” – powiedział Tomasz Kwiatek, prezes Fundacji „Dla Dziedzictwa”. – „Lipa jest drzewem długowiecznym, miododajnym i niech tak będzie z Polską, czyli niech się nam wiedzie i niech długo trwa Polska” – wyjaśnił.

Nieprzypadkowa jest też data 20 czerwca jako dzień pamięci o Powstaniach Śląskich.

– „To był dzień objęcia Górnego Śląska, a dokładniej jego części. Generał Szeptycki wjechał wtedy na teren Śląska razem z wojskiem. Oczywiście tam wojsko polskie zaczęło stacjonowanie na terenie przydzielonym Polsce. Po prostu Polska tam zaczęła swoje rządy”  – mówi Janusz Oszytko z  delegatury IPN w Opolu.

 

Warto dodać, że lipa powstańców śląskich nie jest pierwszym drzewem zasadzonym przez fundację dla upamiętnienia ważnych zdarzeń historycznych. Dotychczas posadzono już lipę drobnolistną z okazji 330. rocznicy słynnej odsieczy pod Wiedniem oraz grab kolumnowy na pamiątkę Żołnierzy Wyklętych.

Polecamy:

https://nto.pl/w-opolu-posadzono-lipe-ma-przypominac-o-powstaniach-slaskich/ar/c1-16444957

https://opole.tvp.pl/60854086/kurier-opolski-wydanie-glowne-20-czerwiec-2022-zobacz-program

Fundacja „Dla Dziedzictwa” upamiętniła powstańców śląskich