Opolskie Dziouchy ruszyły na podbój Polski

W lutowym numerze tygodnika „Życie na Gorąco” (Nr 5, 3 lutego 2022 r.) można przeczytać artykuł pt. „Opolskie kwiaty zawsze modne” promujący działalność „Opolskich Dziouch”, a także twórczynię tej marki – dr Sandrę Murzicz. Opowieść o wzorze opolskim, o nowoczesnych gadżetach promujących Opolszczyznę, a także o promocji dziedzictwa niematerialnego, które coraz bardziej staje się znakiem rozpoznawczym tego niezwykłego regionu jakim jest Śląsk Opolski.

W artykule został poruszony także niezwykle ważny wątek wielokulturowości naszego regionu. Przecież tu właśnie w opolskim mieszają się różne kultury: śląska, niemiecka, polska, czeska, kresowa. Jak się okazuje mieszkają tu także potomkowie Tatarów – jak założycielka Fundacji „Opolskie Dziouchy”.

Artykuł w poczytnym tygodniku ogólnopolskim, między gwiazdami kina i celebrytami, to nie lada sukces młodych twórczyń ludowych. Warto choćby wspomnieć, że „Życie na Gorąco” jest liderem średniej sprzedaży tygodników, a średni jego nakład wynosi 600 tys. egz.  (a średnia sprzedaż – 400 tys. egz.) – co wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.

I tylko przykro się robi, że w naszych lokalnych mediach na próżno szukać ciekawych i merytorycznych informacji o pożytecznej i wyjątkowej działalności „Opolskich Dziouch”…

„Opolskie Dziouchy” to projekt (firma i Fundacja) promujący artystów i twórców ludowych związanych z Opolem i Opolszczyzną. Produkty sygnowane logo „Opolskie Dziouchy” wykonane są z dbałością o każdy detal, powstają w całości w naszym regionie. Młodzi twórcy ludowi prowadzą warsztaty malowania wzoru opolskiego, drapania kroszonek, a także wykonują profesjonalne sesje zdjęciowe oraz zajmują się szeroko rozumianą edukacją i promocją lokalnego dziedzictwa niematerialnego. Za sprawą Dziouch na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego trafiło i Opolskie kroszonkarstwo i umiejętność ręcznego malowania wzoru opolskiego.

Źródła:

Życie na Gorąco

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/sprzedaz-tygodnikow-yellow-luty-2020-zycie-na-goraco